3 верасня 2026, Чацвер, 8:23
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 25
+9 +
гисторык, 8:49, 27.08

Навскидку:
В 1260 году египетские мамлюки разбили монголов в битве при Айн-Джалуте, остановив их вторжение на Ближний Восток. Походу Бейбарс был первым, кто обломал чингизидов.
1257-1288 монголо-китайские походы на территорию нынешнего Вьетнама тоже закончились поражением монголов.
Попытки монгольского завоевания Индии в 1221-1327 годах тоже закончились скорее неудачами для чингизидов, хоть поначалу они и выиграли несколько сражений...

Адказаць
0 +
Zema, 9:02, 27.08

Тем не менее,монгольская империя наравне с римской остается самыми мощными империями за всю историю. Это признают все истерики мира.

Адказаць
+10 +
Истерик, 9:46, 27.08

Римляне просуществовали 500 лет в виде республики, и 500 лет в виде империи. Монгольская орда рассыпалась за 150 лет. Так что сравнение тёплого с мягким бессмысленно. Тем более влияние Рима на цивилизацию и орды, диаметрально противополжны...

Адказаць
-3 +
Zema, 10:00, 27.08

Золотая Орда (Улус Джучи) существовала примерно 250 лет — с середины XIII века до начала XVI века.

Не 150, а 250,но не суть. Я не говорю про влияние на цивилизацию и ТП. Я говорю о том,что это две самых мощных империи за всю историю

Адказаць
+3 +
Хай так, 10:24, 27.08

Ваша золотая орда пробыла в составе монгольской империи 45 лет с 1224 по 1269 год, потом это уже суверенное государство с 1269-го по 1459-ый.
Если быть точным, так сказать.
К римской империи вполне себе можно добавить ещё священную римскую империю(962-1806гг.), ещё 844-ре года.

Адказаць
+1 +
васiль, 12:39, 27.08

Интересно получается, выходит что имя Дмитрий татарского происхождения.

Адказаць
+11 +
DRON-DON-DON, 8:53, 27.08

Таких исторических фактов шаловская мразь аалет и его ябатьки-менты-чекисты боятся как огня!

В принципе как и их хозяева - кремлевско-ордынские чекисты-имперцы русского фашистского мира из 5 фсбшного управления!

Главное замолчать что бы литвины-беларусы не знали! 😎

Адказаць
+14 +
Андрій, 8:55, 27.08

Куліковська битва-це внутрішньо ординські розбірки, де за наказом Тахтамиша, москвини воювали із зарвавшимся Мамаєм.

Адказаць
+2 +
иван, 9:03, 27.08

Константин Острожский, на последней картинке, только через 100 лет родился.

Адказаць
+7 +
Мацьвейка, 9:25, 27.08

гонар і годнасць ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ !!!

Адказаць
+6 +
DRON-DON-DON, 9:56, 27.08

Жыве вечна! 😎

Адказаць
+3 +
127721, 10:10, 27.08

Гонар і Годнасьць! Жыве Літва!

Па паразе літоўска-польскага паўстан'ня ў 1793 року на чале з' Ліц'вінам (рас. - "бело-русом - белым русом"), генералам Тадэвушам Бонавэнтурай Касьцюшка, дзяржаўнасьць Літвы ("Бела-русь") была скасаванай "Московской Ордой, Австрией и Пруссией"! Завадатаркай той жудаснай падзеі, якая, пазьней, прывяла да Першай і Другой Сусьветных Войнаў, была Немка - "российская императрица Екатерина - 2" (урождённая София Фредерика Августа Ангальт-Цербстская, в 16 лет вышла замуж за своего троюродного дядьку, императора Петра ІІІ)

З 1918 -га Літва гістарычная існуе пад каланіяльнай, маскальскай мянушкай - "Белая Россия" - скуль - "Белору(о)ссия" (як - "Малоро(у)ссия, Великороссия") - скуль "БелА-русь"...

Адказаць
0 +
127721, 10:34, 27.08

"Russkaia bmpieratrica, Niemka Jekatierina - 2, skasavaúśy dziarżaúnaść Litvy, pieratvaryła Litvu ""в Белорусскую и Литовскую губернию", zamiaściúśy histaryčnuju nazvu Litva - na "Белая Русь", a Litviny byli peratvoranyia "в белорусов"...
Da-rečy - jak my, Lic'viny (Litviny) zaviemsia zaraz mianuśkaj "белорусы" - z takim sama pos'piecham
mahli b zvacca - "северо-западники"!..

Адказаць
+3 +
kraj, 10:34, 27.08

"В июле 1840 года император Николай I запретил использовать термин "губернии Белорусские и Литовские". Официально стал использоваться другой — Северо-Западный край. Но по большому счету, речь шла о целенаправленной антибелорусской политике."
У 1918-м – пры стварэн'ні "Московск ачароднай "Красной Империи СССР", герман'скі кайзэр Вільгэльм ІІ, па дамове "с Лениным", падараваў чужую гістарычную назву "Літва" Жамойці!
Так адбылася векавая мроя Маскоўцаў і Германцаў – была з'нішчана Літва гістарычная – Тарча між Эўропай і Азыяй!
Замест Літвы гістарычнай (ВКЛ), Немцамі й Маскоўцамі "с Жемайтии" была ўтворана "карманная Литва"!

Адказаць
+1 +
soż, 11:05, 27.08

Літва гістарычная ("Бела... русь") знаходзіцца пад ботам Масковіі, ад часу паразы Літоўска-Польскага Паўстан'ня Т.Кас'цюшкі ў 1794 року, бяз пярэрвы!..
Па паразе Паўстан'ня, Т.Кас'цюшкі ў 1794 року "императрица Екатерина - № 2" скасавала Дзяржаўнас’ць нашай краіны, а назва гістарычная нашай дзяржавы "Літва" была падаравана Жамойці… У выніку 3-га падзелу Рэчы Паспалітай паміж Прусыяй, Расейя і Аўстрыяй, Расейская імпэрыя праглынула ўсе Літоўскія (беларускія) землі і ўсходнюю частку Жамойці. "Императрица Екатерина - 2" в 1795 году издала указ: "Великое Княжество Литовское впредь именовать только Белой Русью, а народ её - белорусами, чем на века привяжем её к России. Замирить Литву (Вялікае Княства Літоўскае - "Беларусь") военной силой невозможно! Эту миссию мы возложим на русского чиновника, русского учителя, русского попа. Именно они отнимут у белорусов не только их язык, но и саму память про самих себя. За Жемойтией же и жемойтами пусть себе останется название "Литва и литовцы".

Адказаць
+1 +
soż, 11:07, 27.08

Пароль К.Каліноўскага - "Люблю Беларусь - тое ўзаемна!" адпавядаў тому часу, калі на мапах сьвету ня было нашай дзяржавы, а быў "Северо-Западный край" - частка "Российской империи" і трэба было мець хоць якую-небудзь назву наўзамен тытульнай - Літва!
Варта памятаць – на час Паўстан’ня (1863 – 1864 рокі) К.Каліноўскаму было ўсяго 25 гадоў - ен быў маладым, хаця б для тога, каб ведаць усю падступнасьць палітыкі О'рды Маскоўскай, у дачынен'ні да ВКЛ (Літвы - "Беларусі")!..

М.Багдановіч называе краіну слушна – Літва.
"Старадаўняй Літоўскай Пагоні
Не разбіць, не спыніць, не стрымаць.".

Вытрымка з паэмы Адама Міцкевіча “Пан Тадэвуш”:
Літва! Ты, як здароўе ў нас, мая Айчына!..
Што варта ты, ацэніць той належным чынам,
Хто цябе ўтраціў. Вось красу тваю жывую
Зноў бачу і апісваю, бо скрозь сумую.

Адказаць
+3 +
Михаэль, 11:49, 27.08

Уважаемые читатели Хартии! А также неуведаемый ее коллектив, вызывающий уважение и почти преклонение - никогда не признавайте оккупации! Будь то своими коллаборантами,будь то просто русскими оккупантами...
Не хочется вдаваться в подробности исторические,хотя,конечно,так и подмывает. Я предлагаю другой путь - странный,но,возможно, интересный. На чем осноновыются наши знания?
Археология и письменные источники. Археология глуха. Та же крепость могла служить для запада и востока. Кто нападет. Приполье? Уничтожалось при любой осаде и следов ее нет.
Письменные источники. У православных, а тогда грамотность была в монастырях, а не в городах,которые были лишь торговыми точками. Вот в чем шутка - в Беларуси не было православных! Были католики, были протестанты, а вот правослвные были последователями Киевской Руси,а отнюдь не Московской. Они были Константинопольского завета,а Москва - самозванцы какие-то. Те же опричники с собачьими мордами

Адказаць
+1 +
litvin, 11:56, 27.08

Калі б не нашы продкі-ліцьвіны, цяперашней Украіны не існавала б. Яна засталася б часткай Залатой арды, якая з цягам часу пераўтварылася ў г. зв. Рускае царства, а потым у Расейскую імпэрыю. Але нашы продкі прагналі манголаў з Кіеву і з большай часткі цяперашней Украіны і далучылі гэтыя землі да ВКЛ, пасля чаго ў назву ВКЛ дабавілась слова "рускае". Такім чынам гэтыя землі выйшлі з Арды і з цягам часу пераўтварыліся ў тое, што цяпер завецца Ўкраінай.

Адказаць
+1 +
Волиняка, 12:10, 27.08

А що ж ви Луцьк забули?

Адказаць
+1 +
Krok, 12:43, 27.08

18 студня 1648 року гэтман Русі Б.Хмяльніцкі, здрадзіўшы Рэчы Паспалітай, падпісаў на Пераяслаўскай Радзе жахлівую Дамову з Маскалямі - "ДОгОвОр О ВОссОединении Украины (Русь) с МОскОвским Царством"!..

15 траўня 1654 року "Московское вОйскО" разам з казаками БХмяльницкага Напалі на Літву ("Бела - русь")!
Так Б.Хмяльніцкі "адзячыў" Ліц'вінам (рас. - "белорусам" - "белые русы" - тое, што й "малороссы") за тое, што ў 1362 року Войска Літоўскае (білорусы) на чале з нашым В.Князям Альгердам вызваліла Русь ад Залатой О'рды ў бітве на рацэ Сінія Воды!

"Дзякуючы" дапамозе Б.Хмяльніцкага "Московскому Царству", Літва (зараз "Беларусь - Белая русь") была, фактычна, зьнішчанай у страшнай 13-гадовай Вайне (кніга Генадзь Сагановіч - "Невядомая ВАЙНА (1654-1667)" - напісана на дакумантальнай аснове)!
У той ВАЙНЕ загінула й было выгнана ў маскальскі палон 51% Ліц'вінаў (білорусов"), а шляхта Літоўская была навечна сасланая ў рэліктавую... Сібір!

Адказаць
-1 +
127, 13:30, 27.08

Што было пад Луцькам?

31 ліпня 1431року адбылася бітва на пераправе пад Луцькам, што сталася пачаткам вайны між ВКЛ і Каралеўствам Польскім. Літоўска-Польская Вайна (1432-1438) пачалася ў выніку спрэчак паміж элітамі Каралеўства Польскага й Вялікага Княства Літоўскага па абран'ні В.Князям Літоўскім С'відрагайлы Альгердавіча.

Палітыка С'відрыгайла была накіравана на адраджэн'не незалежнасьці ВКЛ, што выклікала нязгоду з Каралеўствам Польскім. Становішча ўскладнілася пасьля тога, як Палякі занялі Падолле (Русь), якое належыла ВКЛ, пад час кіраван'ня Вітаўта. Таксама, ў гэты час, Кароль Польскі Ягайла гвалтоўна ўтрымліваўся ў сталіцы ВКЛ – Вільне. У пачаўшаеся ўзброенак супрацьстаян'не былі ўцягнутыя тэўтоньскія рыцары, якія выступілі на баку С'відрыгайлы.

Адказаць
0 +
127, 13:32, 27.08

З аднога боку білася войска Каралеўства Польскага, пасланае Каралем Уладзіславам ІІ Ягелонам (Якаў-Ягайла), а з другога боку – Войска ВКЛ на чале з' В.Князем С'відрыгайлам, Войска якога складалася, ў асноўным, з праваслаўных Ліц'вінаў і Русінаў.
Ягайла і С'відрыгайла былі роднымі братамі, ўнукамі Гедыміна й "Александра Михайловича Тверского".

Сілы бакоў былі прыблізна роўнымі – па 10 тысяч з кождага. Палякі атрымалі тактычную перамогу і захапілі пераправу. Згубы з абодвух бакоў былі невялікімі. Але разьвіць свій посьпех Палякі не здолелі.

Адказаць
0 +
abc, 13:40, 27.08

Калі б ня было б Бітвы на Сініх Водах - ня было б і бітвы пад Луцькам, бо Русь (Украіна) сталася б часткай Залатой О'рды, а так - Русь сталася часткай ВКЛ, прычым Русіны (Украінцы) ўвайшлі ў склад ВКЛ ў 1362 року - ДАБРАВОЛЬНА!

Адказаць
0 +
мда..., 13:57, 27.08

Палякі напалі на Падолле (Русь) па сьмерці В.Кн.ВКЛ Вітаўта!..
У 1429–1430 гадах Вітаўт актыўна рыхтаваўся прыняць каралеўскую карону і абвясціць ВКЛ каралеўствам. Аднак польскія магнаты перахапілі карону, якую везлі з Рыма ад імператара..
Цікава! Дзе... Карона Вітаўта?

Як некалі мне сказаў "один русский" - "Поляки начали первыми... вас уничтожать!"...

Адказаць
+1 +
Вуруся, 14:19, 27.08

Ліцвіны!
ЛІЦ-ВІ-НЫ !!!
Не было тады ніякіх "беларусаў".
А потым з'явіліся і "белорусцы" - калябаранты з Масквіяй.
"Белорусы" і "Малоросы" - гэта выгадка маскавітау каб знішчіць і Літву і саміх ліцвінаў. Так сама як і Руь-Украіну.
Глядзі «Указ, како изыскивати и о самех белорусцех, иже приходящих от польскаго и от литовскаго государства в православную веру нашу греческаго закона» 1620 г
Гэтая тэрміналогія мэтанакіравана выкарыстоўвалася для таго, каб сцерці гістарычную суб’ектнасць мясцовага насельніцтва, ліквідаваць памяць пра іх уласныя дзяржаўныя традыцыі (Вялікае Княства Літоўскае і Русь) і абгрунтаваць ілжывую канцэпцыю «трыадзінага рускага народа».

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны