2 лiстапада 2024, Субота, 13:38
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі

«Нашу ніву» и «Arche» заставят отказаться от «тарашкевіцы»?

9

«Депутаты» подготовили законопроект «О Правилах белорусской орфографии и пунктуации» к рассмотрению во втором чтении, о чем сообщил председатель комиссии по образованию, культуре, науке и научно-техническому прогрессу «палаты представителей» Владимир Зданович.

Каментары 9
0 +
kom, 10:35, 28.02

Чем больше версий написаний тем труднее пользоваться. И кто писал эти новые правила?

Адказаць
0 +
Дрыгавіч, 10:50, 28.02

Уяўляеце сабе абсурднасьць сытуацыі?! Уся гэтая махіна, камісіі, палатка, Рада міністраў і г.д. якім плаціцца заробак з дзяржбюджэту, дык вось гэтая ўся махіна працуе, каб толькі забараніць апошнія незалежныя выданьні, якіх засталося 2-3 адзінкі?! Гэта ж трызьненьне мозгу яго ідэолягаў! Вы думаеце яны аб беларускай мове пякуцца так? Не, не, і яшчэ раз не! Толькі дзеля таго і варушыцца ўвесь гэты гадзючнік, каб задушыць апошняе беларускае слова! :( Бо беларуская мова і засталося што толькі ў гэтых апошніх незалежных СМІ.
Навошта гады дзяржбюджэт марнуеце? Здановіч, напішы сакрэтную дакладную якому-небудзь міністру інфармацыі дый усё! Забараніце друк дый усё! Пазбаўце рэгістрацыі ў міністэрстве інфармацыі. Гады... дык не ж яшчэ вам трэба з асаблівай асалодай пазьдзеквацца, закон прыдумаць, пазасядаць у камісіях, пасмакаваць сваю "працу", знайсьці "афіцыйныя" падставы для забароны беларускай мовы!

Старыя наменклатурныя камуністычныя пні, не чапайце беларускую мову!
Не хачу выкарыстоўваць гэтае слова з-за пачуцьця такту, але не магу ўжо - усю гэтую зьяву вакол рэформы беларускай мовы нічым іншым не магу назваць як акупацыйнай палітыкай. Акупанты, прэч рукі ад беларускай мовы!
НЕ, трэцяй камуністычнай рэформе беларускай мовы!

Адказаць
0 +
Светлана, 10:58, 28.02

А мне очень нравится "Наша нiва". С удовольствием читаем и манера написания нас с мужем не смущает. Интересную статью можно прочитать в любом варианте написания, но вот неповторимый колорит газеты, боюсь, потеряется.

Адказаць
0 +
Zltr, 11:01, 28.02

дыбiлоiды

Адказаць
0 +
Андрей, 11:25, 28.02

Эти самые номенклатурщики в 90-е годы не своими голосами визжали о "насильственной белорусизации" страны. Хотя сами и принимали Закон "Аб мовах...", который кстати ни кто и не отменял. Но и выполнять они его не хотели и не хотят. Теперь они изуродовали белорусский язык и подогнали его под полуграмотного Главного Начальника с двумя "высшими" образованиями.... И хотят, чтобы на этой лабуде говорили Все, чтобы их "знания" не бросались в глаза... Даешь всеобщую дебилизацию и быдлизацию страны!!! Но только пусть невежды помнят, много их было в разное время, а вот мова Багданкевіча, Купалы, Коласа, Геніюш, Быкава, Адамовіча, Гілевіча жыла і жыць будзе... Жыве Беларусь!!!

Адказаць
0 +
Anna, 11:48, 28.02

Ну, запустили свои грязные лапы в святое… Нет, пока эти совковые выкормыши не сойдут в небытие, порядка не будет ни в чем. Только пока они сойдут, изрядно все изгадят ((((((
Хочу читать "Нашу Ниву" на тарашкевице – в классическом правописании и пошли все ваши реформы в баню! Вот же наказал Бог дебилами во власти…
Надо забросать этих палаточников "обращениями" граждан, чтобы оставили белорусский язык в покое и не прикасались к тому, в чем ничего не смыслят

Адказаць
0 +
Afganych, 13:48, 28.02

Президент наш белорус,
У его красивый ус,
Сил своих он не жалеет
За Белоруссию болеет.
Словно птица он в полете,
Он везде на вертолете.
За порядком он следит,
Словно Бог с небес глядит.
Белорус знает, кого
В президенты выбирает,
Будем просить голосовать
Побыть с нами Александра Григорьевича Лукашенко
Хотя бы еще лет пять.
Мафия Лукашенко не любит,
Думают, его погубят,
Но простой народ верит
И за Лукашенко пойдет в перёд.
(цитата в беларуспартизане)

Они проголосовали за президента (86%) Итак 86 процентов в беларуси - представляете кто а знают ли они беларусский язык?

Адказаць
0 +
xmur, 14:04, 28.02

Подонки. Интерестно, сколько среди них беларусов?

Адказаць
0 +
цётка, 14:11, 28.02

Ну-ну, лісам кур сьцерагчы...
Ды хто яны такія!!! каб за беларускую мову разважаць! Якім яны мейсцам да беларускае мовы?! Мангалоідныя апрычнікі.. :(((

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны