Правільна казаць - ПАВЯНДЛІЦА. Утворана ад слова "вэндзіць"(вялить) - мяса вэнджанае, павэнджанае - павяндліца. І сапраўды, павяндліца - прысоленае і падсушанае мяса са спіны свінні. А ўжо рускамоўныя стварылі гэтае непатрэбства - "полендвица". Я нават на Камароўцы бачыў такі надпіс - самі беларусы забыліся сваёй мовы. Прыкра!
У кожным куце Беларусі - свая гаворка, свой дыялект. Ёсць, напрыклад, паляшуцкая мова - такая ж беларуская, як і "прыпалячаная" на Гарадзеншчыне. І "паляндвіца", і "павяндліца" маюць права на ўжыванне.
Дарэчы, вяліць і вэндзіць ёсць рознымі спосабамі гатавання. Вэндзіць = "коптить". Кілбасы бываюць вяленымі (сушанымі) і вэнджанымі.
"самі беларусы забыліся сваёй мовы" наракае "ЭТНИЧЕСКИЙ БЕЛОРУС".
Цырк на дроце, далібог.
згодзен і галоўнае тут не паспрачаешся, наша мова гэта як быццам цябе бацькі цябе маленькага гушкаюць у калысцы ,усе беларусы пішыце калі ласка каментары на беларускай мове (не разава а назаўжды) па магчымасці ўнутры сваёй сям'і ,ці дзе гэта бяспечна гаворыце на беларускай мове ,ці на трасянцы! ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ ЖЫВЕ ВЕЧНА !!
Просто россияне не могут до сих пор понять довольно таки простую вещь.
Если для белорусов русский язык практически родной, это не повод издеваться над белоруским языком, который для белорусов тоже родной.
Просто белорусы двуязычные.
И потом россияне удивляются почему их в Беларуси не любят.
Никогда не писал русский родной. Так, как я знаю, многие и делают и осознают. Да, владею в совершенстве русским языком и читаю русскую литературу на нем и хорошие переводы зарубежных авторов. Для работы уже давно английский. Русский не дает релевантных знаний и информации в моей сфере. И уже никогда не даст. Там отставание космос. Но он не родной. Родная гэта мова і тошькі мова беларуская. . Толькі так і ніяк інакш. У меня и фамилия имеет смысл только на мове, как имя. Четко и понятно кто я и откуда. Но это не значит, что русский язык чужой для меня. 100 проц нет. Но 100 проц и не родной.
Если для белорусов русский язык практически родной !Просто белорусы двуязычные. вось гэта вельмі дрэнна! з-за гэтага беларуская мова гіне !! у свабоднай Беларусі будзе толькі адна дзяржаўная мова беларуская !!
А яшчэ у лаянцы можна пачуць - "каб цябе пранцы!", "скулля табе ў бокі", "каб ты с кален сышоў" і, увага! - "нассяру!". Дарэчы, апошняе слова ратуе ад нячыстай сілы - калі нячысцікі тлумять галаву і заманьваюць у якую небяспеку - трэбы гучна ў іх бок крыкнуть гэты праклён - тады адчэпяцца.
Как много было белорусов, которые впитывали мову с рождения и долго мовой пользовались. Не думая, что можно говорить на другой, она была просто родная. А потом подвергались насильственной русификации и получалось "абышто". Поэтому и Беларусь, как страна, уже 30 лет абышто.
Шахтерский Донбасс.
Меня мама отдала учиться в русскую школу.
Ибо так посоветовала знакомая учительница.
Мотивировала тем, что все учебные заведения после
школы ведут преподавание на русском.
В школе украинский язык преподавали из рук вон плохо.
Но я любила читать и читала все подряд - и на русском, и на украинском.
Язык так и усвоился.
Музыка украинская тоже сыграла большую роль.
Но по жизни разговаривать,все же, пришлось на русском.
И вот уж пятый год мы с мужем живем в самом центре Украины, где вокруг нас 90 процентов жителей
разговаривают лишь на украинском.
Есть, конечно, русизмы, но в украинской интерпретации.
Перешли и мы с мужем на украинский язык.
У меня лучше выходит, даже за местную принимают.
У мужа чуть хуже, не книгочей он, словарный запас меньше.
Я здесь услышала украинского больше нежели в Франковске или Львове.
Иногда представляю, как вернусь домой и начну говорить украинским языком с соседями....в Донбассе!
И смешно, и грустно.
Вот, только вернемся ли....
Не совет , а размышление , и не в обиду никому.
Беларусы хотят иметь СВОЁ , и страну и свободу и , конечно же, свою мову. (я не беларус и не из Беларуси)
Таких беларусов много , каждый может начать процесс возрождения беларуской мовы , с себя , с одного-двух предложений в общественных местах. Как кто может.
И , важно вот ЧТО , начиная говорить на своей родной мове , главное осознавать - "как это будет" , а не "как это было" ... когда-то , десятилетия назад.
Калі маскваротыя прыпыняць захопліва лямантаваць "Ой, как интересно и милозвучно!", і калі мова будзе моцным інструмэнтам існаваньня ды развіцьця нацыі, а не дзіўнай гаворкай "непонятных недорусских", калі без веданьня мовы ты не атрымаеш ані работы, ані вучобы, тады я з задавальненнем скажу. Так. Найпрыгажэйшая мова ў сьвеце менавіта мая. А ўсе гэтыя гутаркі пра салаўіную - украінцы вам распавядуць як за мову катуюць і забіваюць.
Литературная мова никуда не исчезла, научная тоже существует. Поэтому не только среднее, но и высшее образование на мове вполне реально. Не зря говорится, что "язык" это душа народа. Во многих белорусов, по независящим от них причинам, сейчас вселилась "чужая" (варварская) душа, отсюда проблемы страны. Для возвращения белорусской души на свое, естественное место, требуется только воля.
У той мясцовасці,дзе нарадзіўся я,мясны рулет сыра-вялены,альбо падкочаны называўся паляндвіца!!!пры ўсёй пашане да паляндвіца.А ці чулі вы гэткія словы(некалі людзі ў дзярэўне бараніліся АГАТАТТЮ !!!АГАЛЛЮ !!!Мая бабуля памятаю, як бяру што небудзь ў рукі,тое што не дазволена,сякеру напрыклад -казала НЯ РУШ !!!Як сабака без канца плявузгаў,казала- КАБ ЦЯБЕ ВАЎКІ. Дый яшчэ дужа чаго: Анягош,Гэдак-гэдак,Бадай цябе пранцы,Зэдлік,Клець,Рэзьгіне,Пасцілка,Флёксы і г.д.
Как это... па-лен-дв-ви-ца.
ОтветитьПаляндвiца гэта i насамрэч крута.
ОтветитьХто не каштавау не зразумее.
Гэта вам не хамон
"Ай ! Не дуры мне галавы !"
ОтветитьПравільна казаць - ПАВЯНДЛІЦА. Утворана ад слова "вэндзіць"(вялить) - мяса вэнджанае, павэнджанае - павяндліца. І сапраўды, павяндліца - прысоленае і падсушанае мяса са спіны свінні. А ўжо рускамоўныя стварылі гэтае непатрэбства - "полендвица". Я нават на Камароўцы бачыў такі надпіс - самі беларусы забыліся сваёй мовы. Прыкра!
ОтветитьВ польском - полендвица. Может, оттуда пришло?
ОтветитьУ кожным куце Беларусі - свая гаворка, свой дыялект. Ёсць, напрыклад, паляшуцкая мова - такая ж беларуская, як і "прыпалячаная" на Гарадзеншчыне. І "паляндвіца", і "павяндліца" маюць права на ўжыванне.
ОтветитьДарэчы, вяліць і вэндзіць ёсць рознымі спосабамі гатавання. Вэндзіць = "коптить". Кілбасы бываюць вяленымі (сушанымі) і вэнджанымі.
"самі беларусы забыліся сваёй мовы" наракае "ЭТНИЧЕСКИЙ БЕЛОРУС".
Цырк на дроце, далібог.
Каб цябе маланка спалiла.
ОтветитьНедзя ж палажыла.
Мая бабуся гаварыла: "Хай цябе Пярун лясне!"
ОтветитьМая бабця казала: "А хай цябе бесенькі лепей разам!"
ОтветитьДагэтуль не зусім разумею літаральнага сэнсу; ведаю адно, што лаянка. Браслаўскі раён.
згодзен і галоўнае тут не паспрачаешся, наша мова гэта як быццам цябе бацькі цябе маленькага гушкаюць у калысцы ,усе беларусы пішыце калі ласка каментары на беларускай мове (не разава а назаўжды) па магчымасці ўнутры сваёй сям'і ,ці дзе гэта бяспечна гаворыце на беларускай мове ,ці на трасянцы! ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ ЖЫВЕ ВЕЧНА !!
ОтветитьА як жа "хай цябе качкі затопчуць"?😀
ОтветитьМеня тоже прикалывает, когда дыван называюць ковром.
ОтветитьШто з таго!
Другой язык просто.
Почему никто не возмущается, например про artist?
Как красиво звучит беларуская мова! Как мягко, нежно, очень красиво!
ОтветитьПросто россияне не могут до сих пор понять довольно таки простую вещь.
ОтветитьЕсли для белорусов русский язык практически родной, это не повод издеваться над белоруским языком, который для белорусов тоже родной.
Просто белорусы двуязычные.
И потом россияне удивляются почему их в Беларуси не любят.
Никогда не писал русский родной. Так, как я знаю, многие и делают и осознают. Да, владею в совершенстве русским языком и читаю русскую литературу на нем и хорошие переводы зарубежных авторов. Для работы уже давно английский. Русский не дает релевантных знаний и информации в моей сфере. И уже никогда не даст. Там отставание космос. Но он не родной. Родная гэта мова і тошькі мова беларуская. . Толькі так і ніяк інакш. У меня и фамилия имеет смысл только на мове, как имя. Четко и понятно кто я и откуда. Но это не значит, что русский язык чужой для меня. 100 проц нет. Но 100 проц и не родной.
ОтветитьЕсли для белорусов русский язык практически родной, для пераважнай колькасці беларусаў родная мова беларуская
ОтветитьЕсли для белорусов русский язык практически родной !Просто белорусы двуязычные. вось гэта вельмі дрэнна! з-за гэтага беларуская мова гіне !! у свабоднай Беларусі будзе толькі адна дзяржаўная мова беларуская !!
ОтветитьПеражылi лета гарачае, перажывем i га..но сабачае..
ОтветитьАле нешта абышто.
А яшчэ у лаянцы можна пачуць - "каб цябе пранцы!", "скулля табе ў бокі", "каб ты с кален сышоў" і, увага! - "нассяру!". Дарэчы, апошняе слова ратуе ад нячыстай сілы - калі нячысцікі тлумять галаву і заманьваюць у якую небяспеку - трэбы гучна ў іх бок крыкнуть гэты праклён - тады адчэпяцца.
ОтветитьКак много было белорусов, которые впитывали мову с рождения и долго мовой пользовались. Не думая, что можно говорить на другой, она была просто родная. А потом подвергались насильственной русификации и получалось "абышто". Поэтому и Беларусь, как страна, уже 30 лет абышто.
ОтветитьА классика? "Цягнiк на другой платформе другога путi"
Ответитьдзякуй
ОтветитьАгульная млявасць i абыякавасць да жыцця - каждая ранiца да першай фiлiжанкi кавы.
ОтветитьНе муляй вочы... а яшчэ у адной веске чуў замест праклёна "Каб ты сканаў" шляхетнае "Калі цябе ўжо на лаве абмыюць"...
ОтветитьШахтерский Донбасс.
ОтветитьМеня мама отдала учиться в русскую школу.
Ибо так посоветовала знакомая учительница.
Мотивировала тем, что все учебные заведения после
школы ведут преподавание на русском.
В школе украинский язык преподавали из рук вон плохо.
И смешно, и грустно.
Вот, только вернемся ли....
Хай ня лезе! А лезе -- хай ня плача.
ОтветитьНе совет , а размышление , и не в обиду никому.
ОтветитьБеларусы хотят иметь СВОЁ , и страну и свободу и , конечно же, свою мову. (я не беларус и не из Беларуси)
Таких беларусов много , каждый может начать процесс возрождения беларуской мовы , с себя , с одного-двух предложений в общественных местах. Как кто может.
И , важно вот ЧТО , начиная говорить на своей родной мове , главное осознавать - "как это будет" , а не "как это было" ... когда-то , десятилетия назад.
Жыве Беларусь !
Калисци ж была у крамах Минска палендвица и пастрама. Хто не каштавау таки да, не зразумее.
ОтветитьКалі маскваротыя прыпыняць захопліва лямантаваць "Ой, как интересно и милозвучно!", і калі мова будзе моцным інструмэнтам існаваньня ды развіцьця нацыі, а не дзіўнай гаворкай "непонятных недорусских", калі без веданьня мовы ты не атрымаеш ані работы, ані вучобы, тады я з задавальненнем скажу. Так. Найпрыгажэйшая мова ў сьвеце менавіта мая. А ўсе гэтыя гутаркі пра салаўіную - украінцы вам распавядуць як за мову катуюць і забіваюць.
ОтветитьТак !
ОтветитьНе руш, не чапай
ОтветитьХоцькі-няхоцькі — насуперак жаданню, незалежна ад жадання.
ОтветитьПра вельмі балбатлівага чалавека -- у яго жаба на языку не спячэцца.
ОтветитьЦі то свінні елі, ці то шляхта папасвалася))
ОтветитьЛитературная мова никуда не исчезла, научная тоже существует. Поэтому не только среднее, но и высшее образование на мове вполне реально. Не зря говорится, что "язык" это душа народа. Во многих белорусов, по независящим от них причинам, сейчас вселилась "чужая" (варварская) душа, отсюда проблемы страны. Для возвращения белорусской души на свое, естественное место, требуется только воля.
ОтветитьНе(i) «не», але(i) «але». Как-то так слышал чаще во время споров с кем-нибудь.
ОтветитьДурны баравiк.
ОтветитьМожа хто подкажа,што значыць:"гастры касу"?
ОтветитьТочи косУ.
ОтветитьДзіўна, як "бульба каляхуе" не патрапіла ў гэты спіс
ОтветитьУ той мясцовасці,дзе нарадзіўся я,мясны рулет сыра-вялены,альбо падкочаны называўся паляндвіца!!!пры ўсёй пашане да паляндвіца.А ці чулі вы гэткія словы(некалі людзі ў дзярэўне бараніліся АГАТАТТЮ !!!АГАЛЛЮ !!!Мая бабуля памятаю, як бяру што небудзь ў рукі,тое што не дазволена,сякеру напрыклад -казала НЯ РУШ !!!Як сабака без канца плявузгаў,казала- КАБ ЦЯБЕ ВАЎКІ. Дый яшчэ дужа чаго: Анягош,Гэдак-гэдак,Бадай цябе пранцы,Зэдлік,Клець,Рэзьгіне,Пасцілка,Флёксы і г.д.
ОтветитьЗгадала. Далібог
Ответить