24 апреля 2024, среда, 12:41
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 18
+54 +
&, 18:44, 4.06

Байцы ЗСУ прызнаюць што беларускія добраахвотнікі мужныя ды стойкія войны якія самаахвяруючы змагаюцца за ідэю аб вольнай Украіне і Беларусі.
Сённяшняму гетману Кастусю Астрожскаму патрэбны ваяры літвіны - беларусы для канчатковага разгрому Масковіі.
Дзеля гэтага належыць вызваліць Беларусь, вярнуць краіну да Еўропы, астатняе будзе зроблена. Атрымаўшы зброю і адпаведную падрыхтоўку беларусы далучацца да ЗСУ па абароне былога Вялікага Княства Літоўскага, нашай сумеснай спадчыны.
Украіна можа быць вольнай калі вызваліць свае землі, але быць у бяспецы Украіна зможа толькі разам з вольнай Беларуссю.
Жыве Беларусь & Слава Украіне!

Ответить
+70 +
YES YES BIDEN !!!, 18:54, 4.06

Если кратко - генетическое не восприятие рабства и насилия над личностью в каком либо виде из-за отсутствия лишней хромосомы....особенно чувствительно в Зап Беларуси - Гродненская и Брестская области....

Ответить
+6 +
хм, 19:06, 4.06

К Западной Беларуси относится и север Витебской, всё приграничье с Литвой и Латвией. Карта до 1939 года.

Ответить
+52 +
Les, 19:11, 4.06

Вообще не надо делить Беларусь на Западную или Восточную. Все нынешняя территория была частью территории ВКЛ, поэтому такое деление нецелесообразно. Это московиты любят такими терминами оперировать, чтобы раздор сеять.

Ответить
+65 +
хм, 19:18, 4.06

Это не деление а напоминание о том, что белорусы жили не в ссср а в Европе до 1939 года. Для них это важно, наверное и для будущего Беларуси тоже.

Ответить
+10 +
Язэп Драздовіч, 21:37, 4.06

Я таксама сказала б, што Віцебская воблась неаднародная па сваім складзе, і падзяляецца на ўсходнюю і заходнюю. І тут справа нават глыбей, чым падзел Беларусі з 21 па 39 год. Я б сказала, што адрозненне існуе з часоў літвінаў і русінаў. Вось што я заўважыла, што хаты ўздоўж Дзісны амаль не адрозніваюцца, ад хат на ўсходзе сучаснае Летувы, а толькі трапляеш на полаччыну, адразу выгляд хацін змяняецца. На полаччные хаты маюць разные аканцы і дэкарытыўныя ўпрыгожванні, на дзісненшчыне ж хаткі маюць вельмі лаканічны выгляд.

Ответить
+6 +
Vilno, 21:45, 4.06

Это поэтому в Гродно до сих пор не могут проучить эту стукачку, не помню фамилию, которая ведёт борьбу с беларуской идентичностью?

Ответить
+53 +
YES YES BIDEN !!!, 19:20, 4.06

Все отлично помним восстание в Могилеве против рюZZкой нечисти в 17 веке - в ВКЛ рюZZкие оккупанты всегда были врагами - я немного об другом охватывающем более поздние сроки истории......

Ответить
-6 +
Юрий, 20:55, 4.06

Была совсем другая эпоха,совсем другая страна в которой жили "литвины" а не "беларусы" да и Росимперии не было а было Московское царство.Кстати и США тогда не было......

Ответить
+28 +
приговор, 19:30, 4.06

Московиты, через своего агента Лукашенко по кличке Валет, осуществляли в течение последних 30 лет геноцид беларуской нации. Уничтожались попытки возрождения истории, языка и национального самосознания. Страна была уведена от ее естественного пути в содружество европейских стран.

Должен быть созван специальный трибунал, который оценит степень ущерба нанесенный Беларуси и потребует соответствующии компенсации от Московии.

Сделки московитов по приобретению недвижимого имущества на территории республики Беларусь с момента узурпации власти Лукашенко должны аннулироваться без права компенсации.

Ответить
+1 +
Обещаю, 15:09, 5.06

Так и будет!

Ответить
+15 +
Мацьвейка, 19:39, 4.06

калі ў нас было магдэбургскае права, то дзікія русакі яшчэ па балотах бегалі ў той час. Нас мала, таму літасьці не чакайце !

Ответить
+8 +
Nick Nitsky, 19:50, 4.06

Если хотите отличаться, ведите себя соответственно...

Ответить
+2 +
Пень, 23:40, 4.06

Самы мудры каментар! 👍

Ответить
+21 +
ВІТАЎТ, 20:49, 4.06

Дзякую за артыкул. Вельмі на тэме сёньня і што трэба ведаць усім беларусам

Ответить
+3 +
Бефар., 10:24, 5.06

Обычно и по фактам люди отличаются от русских ...

Ответить
+3 +
sož, 10:35, 5.06

Штучныя назвы "Беларусь" (як і "беларусы") - (ад адімпэрскага - "Белороссия") накінуты на нас Маскавітамі!..
"Великороссия, Малороссия" зьніклі ў ХІХ ст., а - "БелорУ(о)ссия", "дзякуючы" "белАрускім" камуністам, прыняўшым ў 1918-м - назву "БССР" засталася!..
Скрут - "БССР" (замест "БРСР"), але ў Мове - няма - "сАвет, сАюз" - маема "рада", то'му будзе "радзецкі"!

У эўрапейцаў няма дубэльтовых (або двайных назваў) народаў, як, напыклад, назвы азыяцкіх і афрыканьскіх племенаў "та-та", "бору-бору" або "бело-русы"!..

Псэўданазва "бела - русы" ня ўкладваецца й у граматычныя правілы. Адкінуўшы непатрэбну'ю (гістарычна - ня маема тапоніму "бела") прыстаўку "бела", маема прыметнік (ані саманазву) - "русы" (русы, бялявы, шапялявы...) - г. зн. назва народа "белорусы" есьць штучна'я!
У Мове няма зьбегу галосных "ую, ая, яя" - яны, адпаведна Гаматыцы, разьбіваюцца зычнай - "й" ( j )]!
Ды дарэчы - назву народа трэба пісаць з' вялікай літары, бо кожды народ у сьвеце есьць адзіны ("единственный")!

Ответить
+2 +
sož, 12:17, 5.06

У Мове няма зьбегу галосных "ую, ая, ыі, яя" - яны, адпаведна Гаматыцы, разьбіваюцца зычнай - "й" ( j )]!
Ды дарэчы - назву народа трэба пісаць з' вялікай літары, бо кожды народ у сьвеце есьць адзіны ("единственный") і непаўторны!

Саманазва ж народа гістарычна, пад падвойным маскавіскім мянушакам “белорусы”, есьць Ліц’віны або Літвіны.
Дзяржаўныя сьцяг, гэрб, гімн, як і мова ды назва народа, заснаваўшага дзяржаву маюць быць замацаванымі у Статуту
(Канстытуцы’і).

Ответить