25 апреля 2024, четверг, 2:40
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 24
+28 +
што за калінау́скас, 15:25, 18.03

Жэмайты нам ліцьвінам крыху павінныя, ці не?

Ответить
+28 +
литва гистарычная, 15:50, 18.03

Усе людзи павинны адзин другому дапамагаць. Каб сапраудными людзьми звацца. А не быць як маскали - нелюдзями, красць, забиваць, хлусиць.

Ответить
+38 +
BDFY, 16:30, 18.03

Если мы не вернём наша прежнее название, название нашей родины/Лiтва и своего народа/лiцьвiны, то историю лiцьвiнаў и Лiтвы присвоят себе наши соседи: украинцы, поляки и жмудины.

Это будет означать, что под Оршей в 1514 году нас не было и московитов били не мы, а они. Битву под Грюнвальдом с тевтонскими рыцарями в 1410 году мы не выйграли и литвинских хоругв там не было.

Не мы строили Кревский замок, Лидский замок, Новогрудский замок, Лючанский замок, Гольшанский замок, Мирский замок, Несвижский замок
Ружанский замок, Быховский замок и т.д.

Уже сейчас литувисы претендуют на статуты ВКЛ 1529, 1566 и 1588 гада, Лев Сапега, сыгравший основную роль в их создании, жмудины называют Сапагас.По образцу Статута 1588 года в Вильне были написаны своды законов многих стран Центральной и Восточной Европы.

ВКЛ, наследие наших предков, простиралось от Балтийского до Чёрного моря и включало земли современных Латвии, Литвы, Польши, Беларуси, России и Украины.

Ответить
+18 +
Удав, 17:05, 18.03

Лукашистам наср@ть на историю Беларуси до 3 июля 1944 года. Потому эту историю в необходимых им временных отрезках уже "присвоили" наши соседи.

Ответить
+20 +
Вано, 16:48, 18.03

Жэмайты прогнулись под сралина и он им за это подарил наш Виленский край. Затем жемайты стали требовать украденные маскавитами, типа ихние документы ВКЛ. Маскавиты сказали приезжайте, забирайте только те которые на жэмайтском изыке. Ни одного документа в мацкве на жэмайтском изыке не нашли - все были на старабеларускай мове и жэмайты уехали из мацквы без документов ВКЛ. Хотя, надо сказать жэмайтам спасибо что сохранили наше историческое Виленское наследие. Если бы Виленский край остался в составе БССР, то оно бы было уничтожено как в БССР

Ответить
-14 +
Дзед Базыль, 22:58, 18.03

"Жэмайты нам ліцьвінам крыху павінныя, ці не? "
-
Не!!!
Калі вы былі б ліцвінамі, дык ня ймелі такога пытання.
Ліцвіні гэта не назва, гэта суць. І яна супрацьлежна сутнасці "белорусцев" якімі вы і ё.
Паміж практычна зніклымі ліцвінамі і цяперашнімі руска прыгоннымі белорусцами, якія складаюць 99% жыхароу РБ, вялізная культурная, этнічная, ментальная, ідэалагічная і гістарычная прорва!

Па-1-е, Запамятайце! Сучасная Літва далёка і зусім не Жамойць!

Па 2-х Літва, Латвія і Балтыя пасля 1939 року пацярпелі больш за Беларусь. За кошт забойстваў і дэпартацыі трэці насельніцтва ў Сібір.

У 3-х, сучасныя літоўцы этнічна самыя блізкія крэўна тутэйшым, якія генетычна ёсць балты. І таму палітыкай імперскай Масквы заўсёгды(!!!) было пасварыць і пачаць міжусобіцу паміж братамі адной дзяржавы. Падзяляй і пануй! Раздзел ВКЛ імперыя здзейсніла ня толькі па терыторіі, але й між ліцвінамі Захаду і Усходу ВКЛ.

У 4-х, Масковія знішчыла Ліцвінаў і зрабіла з іх сучасных беларусцаў.
Чым вы і ганарыцеся?
Нагадаю, зневажальны, як і этнонім "маларосы", але прыжыўшыся да гэтага дня "белорусцы", прыдуманы заваёўнікамі маскавітамі славяна-уграмі і навешаны маскавітамі на ганарлівых балтаў-літвінаў у 17 стагоддзі.
"… и приговорили с ними вкупе на соборе, како изыскивати о самех белорусцех, иже приходят от Польскаго и от Литовскаго государьства, в православную веру нашу греческаго закона, в державу нашу Московскаго государьства и всея Великия Русии. хотяще быти с нами вкупе християне."

У 5-х, Маскавіты падманулі і навязалі беларусам міфічную казковую "старажытнарускую" маскоускую сутнасьць, пустэчай, якой беларусцы гадуюцца пустым гонарам да сёньня.
У 1620 годзе ва "Указе аб беларусах" па рашэнні маскоўскага царкоўнага сабора і цара "беларусцамі" пачалі называць прамаскоўскую рэлігійную супольнасць з КАЛАБАРАНТАЎ з Літвы і Польшчы.

У 6-х, Дзякуй нашым братам літоўцам за тое, што яны змаглі праз вялікія ахвяры ЗАХАВАЦЬ нашу агульную з імі гісторыю, ІМЯ нашай дзяржавы, і наш гонар продкамі!!
Без літоуцау нават імя Літва сучасныя беларусцы забыліся і не зналі бы нават навек, як і сваіх продкаў балтаў-літвінаў.

Дзякуй сучаная брацкая Рэспубліка Літва!!
Може калісь мы, браты зноу будзем разам!

Ответить
+35 +
мацьвейка, 15:27, 18.03

Жыве Беларусь!

Ответить
+30 +
Удав, 15:33, 18.03

Ну так не даром же русаки "валета" так долго прикармливали. А одеяло истории все народы тем временем всегда тянут на себя. Ничего не имею против нынешней Литвы как самостоятельного государства в составе ЕС и НАТО. Но литовские историки не то что преувеличили значение прибалтов в возникновении и построении ВКЛ, они его просто присвоили себе. Во многом это произошло благодаря Сталину и его нарезанию союзных республик. Потому Вильно и стало Вильнюсом. И пока лукашисты спали в шапку, произошло то, что произошло. А поговорка "Вильно наше, Ковно ваше ...", тем не менее существует.

Ответить
+4 +
анягож!, 18:32, 18.03

А калі Вільня стала Вильно?

Ответить
+28 +
fabulous sorcerer, 15:33, 18.03

Дастаткова складаны артыкул. Зусiм не да фармату сайта. Хутчэй для нейкага часопiса.
Ты не меней. Паспрабую адказаць. Надаць тое, як менавiта я гляджу на гэтую гiстарычную тэму.
Мы - часцiна Вялiкага Княства Лiтоўскага. Нельга гаварыць, што у беларусаў няма сяброў. Бо можна зразумець, што вакол нас - адны ворагi. Што з'яуляецца зупэўнай памылкай.
Вораг у беларусаў адзiн, старадаўнi, векапомны. Гэта - Расiя. Гэта яна пазбавiла беларусаў самастойнасцi, падпарадкавала сабе. Знiшчыла барацьбiтау за нашу годнасць, перасялiла ў нашыя землi сваiх рускiх халопаў. I спрабуе сёння зрабiць з нас сваiх хаўрусникаў.
Менавiта таму трэба ўсе намагання ўсiх патрыётаў краiны накiраваць на знiшчэнне гэтай навалы.

Ответить
+31 +
, 15:50, 18.03

Последний абзац выделяю особенно . Борьба за историю Беларуси дело не толькои не столько историков . Это долг каждого беларуса . Спецом пишу на московском языке - больше людей поймут .

Ответить
+48 +
ВУЗ, 15:37, 18.03

Сапраўднае, гістарычнае імя нашае Бацькаўшчыны - Літва! Назва нашага народу - ліцьвіны! Сапраўднае імя сучаснай Украіны - Русь, назва народу - русіны! Няма у гісторыі Еўропы ані беларусаў, ані украінцаў. Пакуль не павернем нашыя законныя назвы, не будзе Перамогі. Ні Кыйіву, ні Менску.
P.S. Сапраўднае імя сучаснай Літоўскай Рэспублікі
- Жэмайція (Самагіція), назва народу - жэмайты (самагіты). Сапраўднае імя Расеі - Масковія, назва народу - маскавіты!

Ответить
+30 +
Зьмітрок, 15:45, 18.03

Згодзен з сп.Сяргеем Абламейкам і ўжо разумею гэта даўно, яшчэ з пачатку 80-х, калі яшчэ шкаляром пачаў цікавіцца гісторыяй Беларусі, якая плаўна і лагічна перацякла ў гісторыю ВКЛ, тым больш яшчэ ў 80-х ведаў людзей, не гісторыкаў, якія між іншым ввказваліся, што мы не беларусы, а ліцьвіны і ўсю гісторыю перакруцілі з ног на галаву ў Маскве. Гэта была для мяне каталізатарам вывучаць свае гістарычныя карані. Нажаль маскоўскія імперскія наратывы дагэтуль пануюць і ня толькі ў Расее, але ж і ў Вільне, Кіеве, Варшаве і інш.

Ответить
+31 +
Ігар, 15:58, 18.03

Больш за ўсё абурае, што на Замкавай гары ў Вільні ўстаноўленая шыльда на летувіскай і ўкраінскай мовах, дзе напісана, што гэта месца сумеснай гістарычнай славы дзвюх дзяржаў — Літвы (чытай Летувы) і Украіны.
Як хутка летувісы і украінцы пераабуваюцца. А хто тады ў 2019 годзе прыязджаў у Вільню, калі знайшлі на Замкавай гары парэшткі паўстанцаў Кастуся Каліноўскага і было зладжана іх урачыстае перапахаванне на віленскіх могілках Росы. Чые шматлікія сцягі тады луналі па ўсёй Вільні?! Чамусьці летувісы тады так масава не падтрымалі сваімі сцягамі тое мерапремства, і ўжо тым больш там амаль не было ўкраінскіх жоўта-благітных сцягоў. Дык навошта цяпер, калі беларускі народ церпіць генацыд ад сваёй прарасійскай улады, замест таго, каб падтрымаць яго, летувісы і украінцы дапамагаюць прамаскоўскім сілам знішчаць нашую нацыю?

Ответить
+31 +
Літвін, 17:07, 18.03

Іх палохае, што калісьці наш народ ім нагадае хто кім ёсьць). І варта! Трэба ім нагадаць, што няма Статутаў ВКЛ ды і ўвогуле ніякіх дакументаў гістарычных і летапісаў на жамойцкай мове. Няма вядомых шляхецкіх радоў х прозьвішчамі на «-ус». На старых мапах няма «вільнюса», але ёсьць Вільня ці Вільно. Ды і як палякі альбо маскавіты маглі разумець жамойцкую мову?))) Але ж зносіны вяліся часамі і без тлумачоў! Ды і Вільня трапіла да іх паводле сталінскіх шашняў! У жамойцкай мове шмат словаў, якія адносяцца да культурных ці бытавых рэчаў- беларускія (напрыклад «кнігі»), альбо польскія. А зараз яны ставяцца да нас з фанабэрыяй)). Тут яны падобныя на кацапаў. Прысабечылі чужое і паверылі)). Гэта нейкі комплекс непоўнавартасьці!?

Ответить
+23 +
BDFY, 17:47, 18.03

ЛІТВІН, 17:07, 18.03, здымаю капялюх. Дзякуй !

Жамойты прыдумалi для сябе даражэнькiх сваю гісторыю, і ў якой няма месца для беларусаў/Літвінаў, і цяпер яны не ведаюць, што з гэтай гiсторыяй рабіць.

Нашу Пагоню яны сабе прысабечылi, хоця у жамойтаў нiколi не было Пагонi, быў толькi мядзведзь на гербi.

Дарэчы, у кароне расійскай iмпэрii, калі хто-небудзь не лянівы, мядзведзь - гэта герб жамойтаў, не Пагоня.

Ответить
-29 +
Lietuva, 16:11, 18.03

Tak vse istoija davno napisana i nenado nichego saciniat...vse dokumenti v Vatikane.Vi bela alba Gudi bili v sostave Litvi tak kak i Žemoiti, no zemoitov mi to pradavali to apiat zavojevali:) Avi vsegda v sostave Litvi chast teritoriji v polshe...Jakaterina vsex Gudov virezala...i zavezla ruskix....Tak kak i nashih baltiskih bratjev Prusov.Konceca voina uznajete iscio svaju istoriju.

Ответить
+21 +
BDFY, 16:48, 18.03

LIETUVA, 16:11, 18.03
Vi bela alba Gudi bili v sostave Litvi
==
Ne pishite bzdury i chepuhi.

Ответить
+21 +
PNH, 17:20, 18.03

А как на жемайтийском языке будет например «свежее мясо» или «книги»? А почему Герб все знают как «Пагоня» и никто не знает «витис»? А Маці Божая ВОСТРАБРАМСКАЯ? А какие шляхетские роды есть жемайтские? А когда и как вам досталась Вильня? И много-много других вопросов)
Загугли «цитаты про литвинов», прочти, а потом Užsičiaupk ir nekvėpuok((((!!!

Ответить
+17 +
Tu meluoji, 17:42, 18.03

Многие деятели Республики Летува в разное время публично заявляли о необходимости замены «Погони» как государственного герба. Например, в 1935 году Юозас Тубелис, премьер-министр Летувы периода 1929–38 гг., официально заявил в сойме о «нелитовском» (не жамойтском) происхождении «Погони» и сообщил, что идет работа над созданием оригинального герба Республики Летува на основе исторического герба Жамойтии «Медведь» («Локис»).
А фамилии ваши ничего тебе не говорят Грибовская- Грибаускайте, Антанас Сметона- Антон Смятана, Янкович- ЯнкявичУС, Соколовский- СакалаускаС))). Или по жемайтски название птицы тоже «sokol”?)))
И если есть жемайтийский и аукшайтские языки, то как звучит «литовский»? И что это за «гуды» мифические, про которых в Сети НИЧЕГО НЕТ!?

Ответить
+4 +
што за калінау́скас, 18:05, 18.03

Гуды - готы, мясцовасьць і народнасць. Доу́га расказваць. Няхай fabulous sourcerer удакладніць.

Ответить
+17 +
Forever, 17:12, 18.03

Звяртаўся, звяртаюся і зноў звярнуся да ўсіх беларусаў замежжа: да палітыкаў, да гісторыкаў, да журналістаў, да айцішнікаў, да валанцёраў - Беларусі і свету вельмі патрэбны:
1. Сайты (сайты) па гісторыі Беларусі где як каротка, так і больш падрабязна былі пытанні і адказы на пытанні па гісторыі Беларусі ад старажытнасці да нашых дзён.
2. Сайт (сайты) пра злачынства маскавітаў ад царызму да бальшавізму і нашых дзён, пра злачынства якія тварыла Масковія супраць усіх суседзяў: беларусаў, палякаў, балтаў, украінцаў, фінаў, азіяцкіх народаў, народаў Каўказу, Сібіры, народаў Севера і г. д. Усё злачынства камунізму, бальшавізму ад чырвонага тэрору, да Гулагу і Курапат; ад супрацоўніцтве з гітлераўцамі і суадзелу ў развязванні 2СВ да Катыні; ад расстрэлаў зняволеных, ад злачынстваў пад час 2 СВ да злачынстваў пасля 2СВ як у Еўропе, так і ў свеце.
-
З перакладам сайтаў на ангельскую, польскую, нямецкую, іспанскую, французскую, італьянскую і іншыя мовы.

Ответить
+23 +
Upi, 17:15, 18.03

Дзякуй Сяргей Абламейка!
Дзякуй журналістам за распаўсюджванне матэрыялу.

Ответить
-2 +
Ulad, 21:21, 18.03

У першую чаргу нашу гісторыю трэба падаваць на ресейскай мове. І тут не трэба вучыць мову як тую ангельскую.

Ответить