29 апреля 2024, понедельник, 18:33
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 46
+31 +
BDFY, 19:23, 20.12

Битва под Киргхольмом: история великой победы литвинского гения Ходкевича
==
Щас литувисы набежат и назовут нашего гения Ходкевичас

Ответить
+26 +
BDFY, 19:38, 20.12

И слово им сказать не моги, потому что, типа, в Беларуси литвинизм процветает, а это для них угроза национальной безопасности.

Недавно даже литвинизм как угрозу для их безопасности, рассматривался в их Сейме

Ответить
+25 +
Сапега абураецца, 20:00, 20.12

Ага))). Нават пакажуць Статуты ВКЛ на жамойцкай мове))) Скажуць,- вось, маўляў, «першакрыніца»).
Дык там куды ні тыкні- беларускія ды польскія прозьвішчы з прычеплянымі «-ус», «-ас» ды «-іс».
Сакалоўскі стаў «сакалаускас», Лянкевіч- «лянкавічус», Грыбоўская,- «грыбаўскайте» і г.д… А ці хто слыхаў пра жамойцкія шляхецкія рады? Вось і я - не)).
А запытайцеся як па-жмудску напрыклад «кніга», «паслугі», нават «свежае мяса»!?)) Ведаеце? Не? —ТАК САМА! Слова ў слова! «šviežia mėsa»))).
А ці ёсьць у Мове жмудскія словы? НЕ!
Я ўжо не кажу пра Пагоню, Грунвальд і Вострую Браму (асабліва пра Маці Божую Вострабрамскую!)…Літвіны, палякі (ды і ўвесь сусьвет) гэта добра ведаюць,- бо гэта НАША! А жмудзь гэта не вымаўляе!

Ответить
+18 +
BDFY, 20:29, 20.12

САПЕГА АБУРАЦЦА, 20:00, 20.12
.....Нават пакажуць Статуты ВКЛ на жамойцкай мове....
==
Хай не радуюцца - гэта ўсё навадзел.
Усе Статуты ВКЛ былі напісаны на старабеларускай мове

Ответить
+6 +
Сапега абураецца, 22:09, 20.12

Наконт Статутаў- гэта я жартам, іронія)).
На жамойцкай мове іх не існуе і ніколі не існавала).
Хоць тут мазгоў стала не рабіць нешта кшталту «навадзела» (а можа папросту забаяліся, бо пра сумленьне тут прамовы не ідзе).
У любым выпадку,- Вам дзякуй)

Ответить
+18 +
BDFY, 20:43, 20.12

Дарэчы, яны i Сапегу ужо прыхватызавалi. Вялікі маршалак літоўскі у іх ужо Сапегас

Ответить
+15 +
Vlad Canada , 21:00, 20.12

Дык і не толькі Сапегу і Радзівілаў, у іх гэта Радзівілас. Я сам, калі яшчэ пры камуняках, працаваў у Літве у іх паперах праходзіў як Владас😃

Ответить
-8 +
История повторяется, 21:52, 20.12

Интересно, что первый комментатор открыл огонь по современной Литве. Как Ходкевич, сражавшийся со шведами за 50 лет до Потопа. Вместо того, чтобы собирать блестящие фрагменты истории, попытайтесь понять ее течение.

Ответить
+36 +
Дзе праўда?, 19:24, 20.12

Заўважце панове,- ніякіх жамойцкіх прозьвішчаў! Гэта наконт таго, што зараз нехта цягне на сябе гістарычную коўдру, якая ім ніколі не належыла! (Так сама ж і ўсходнія «соседушки» цягнуць на сябе славянскія карані і Старажытную Русь- такі ж самы фэйк!)
І вы, браты-палякі! Чаму забыліся на тое, хто такія літвіны ў рэчаіснасьці? Сорамна!

Ответить
+31 +
BDFY, 19:32, 20.12

Кое-кто из наших соседей уже приватизировал себе нашего земляка уроженца города Полоцка первопечатника Франциска Скорину и он уже звучит у них как Францискас Скоринас.
Скоро, боюсь, он станет Ходкевичас

Ответить
+6 +
Из Латвии, 19:56, 20.12

На месте битвы в Саласпилсе (бывший Кирхгольм) ещё в 90-е годы прошлого века правительство Польши установило красивый памятник. Каждый год в годовщину битвы туда приезжают представители польского посольства и возлагают венок. Правительство Литвы рядом с памятником установило информационную таблицу на литовском языке. И только посольству Беларуси глубоко наплевать на свою историю. Представителей белорусского посольства я не видел у памятника ни разу.

Ответить
+27 +
Засмучаны Вітаўт, 20:03, 20.12

А ў Грунвальдзе бачылі калісьці прадстаўнікоў беларускай амбасады? Ніколі не былі!! Нават на 600-годдзе не прыйшлі дурні недаробленыя(((.

Ответить
+25 +
BDFY, 20:10, 20.12

ИЗ ЛАТВИИ, 19:56, 20.12
И только посольству Беларуси глубоко наплевать на свою историю. Представителей белорусского посольства я не видел у памятника ни разу.
==
Послушайте, лукашенковские ябатьки, как и он сам, ни разу НЕ представляют Беларусь.

Сам лука и ябатьки - самозванцы!

У самого луки нет ни грамма беларусой крови, только на руках....

Ответить
+22 +
BDFY, 20:20, 20.12

Наша Вильня стала у них Вильнюсом, великий князь литовский Гедемин стал Гедеминасом, Троки - стали Тракай, etc

Ответить
-16 +
, 20:30, 20.12


Ну вось ні колі у жыцці не сустракаў каб на штодзённым ўзроўні хтось з літоўцаў адукаваных што-небудзь супрать беларусаў мелі . Усе ведаюць пра тое што ў ВКЛ дзяржаўная мова больш пададобна да беларускай . Ўсе друкаваныя паперы ад улады . Што яны заўсёды былі меншасцью і ня мелі назвы " літоўцы " . Ня трэба шукать ворагаў дзе іх няма .

Ответить
-19 +
Litauen, 20:33, 20.12

Cio nenravica belarusijanie? Dokumenti jest vi i zemoiti voshli v sostav litvi ane litvinov kak i ukraina 200 bila v sostave litvi ane litvinov....Kakto neslisal belarusijaninov s imenem Skirgaila,švitrigaila.jogaila.Kestutis. ili Morta belarusijanskoje imen ?

Ответить
+15 +
BDFY, 20:46, 20.12

LITAUEN, 20:33, 20.12
Cio nenravica belarusijanie? Dokumenti jest vi i zemoiti voshli v sostav litvi ane litvinov kak i ukraina 200 bila v sostave litvi ane litvinov....Kakto neslisal belarusijaninov s imenem Skirgaila,švitrigaila.jogaila.Kestutis. ili Morta belarusijanskoje imen ?
==
NE PISHI CHEPUHI !

Ответить
+15 +
BDFY, 21:01, 20.12

LITAUEN, 20:33, 20.12 Вы атаясамліваеце цяперашнюю Літуву з гістарычнай Літвой. Гэта памылка. Вы Жамойція. Кропка!

Ответить
+16 +
Vlad Canada , 21:06, 20.12

Калі хочаш, паспрачацца і каб беларусы тебя зразумелі, то не трэба пісаць на летувіскай мове.

Ответить
+12 +
Літвін жамойту, 22:31, 20.12

И что ж это за «документы»?))) У расеян тоже таких «документов» поналепили: «Повесть временных лет», «история государства российского» Карамзина,- кто им верит??? Даже сами рос. ученые не ссылаются на них, как на факты)).
Да и как маленькое языческое полугосударство с мизерным населением могло «захватить» тот же Полоцк, который УСПЕШНО воевал с КИЕВОМ!! Или Смоленск или Пинск-Туров? Иногда в угоду политиканам историю ПОДГОНЯЮТ! Одни под «истинных арийцев», другие под «великороссов-славян-ариев»))). А кое-кто даже на родство с Древним Римом замахивается))))))).
А насчет Свидригайлы,- я как-то и у вас не слышал таких имён)).
И в заключение: В КИЕВЕ ТОЖЕ НЕТ УЖЕ СВЯТОПОЛКОВ ))))).
«Великое Княжество Литовское Руское и Жемайтское»: методом исключения— Русины- это украинцы теперь. Литвинами вы называете себя. Кто же тогда в этом названии предки нынешних беларусов (главной и самой многочисленной нации)?? Явно не жемайты)))) В вашей трактовке они куда-то «выпали»)).
ГДЕ ЛОГИКА?))

Ответить
+12 +
Политолог, 22:45, 20.12

Неаргументированная ерунда! Нелогично и ненаучно.
Почему же нет Статутов и вообще документов на вашем языке? Да и как могли с вами общаться соседи (поляки например), на жемайтском языке?? Кто его знает-понимает?)). Поляки и беларусы понимают друг друга общаясь, на своих языках! И выучить обоюдно ,- легко ибо они похожи! Чего никак не скажешь про ваш язык)).
Сколько вас жило в Вильне до 1940? Кто ее вам «подарил» и ЗА ЧТО товарисч сралин это сделал?)))
Если убрать ваши «ас,ис» с окончаний имён и фамилий получатся нормальные беларуские и польские фамилии)). Во всех документах и польских и литвинских и российских (!) герб называется Пагоня! Никаких «витисов» и близко нет! Пушкин: «…с кем быть Литве- извечный спор славян..».
И т.д и т.п….
И разговор этот ещё даже не начинался).

Ответить
+16 +
BDFY, 20:52, 20.12

, 20:30, 20.12
Ня трэба шукать ворагаў дзе іх няма .
==
Навошта літувісы адмаўляюць беларусам у нашай дзяржаўнасці;
Навошта яны прысабечылі сабе нашыя гістарычныя сымбалi?

Ответить
+15 +
Vlad Canada , 21:12, 20.12

Летувісам гэты міф далі царскія улады, а камунякі падтрымалі гэта, дзеля таго, каб прыцягнуць за вушы іншы міф пра братэрства кацапаў, украінцаў ды ліцвінаў (беларусаў)

Ответить
-16 +
, 21:17, 20.12

Таму шо спалі пад стенкой .
Тяепер ворага шукаетя . Да сябе прыглядайтіся . Гэта я пра тых , хто ня спіть , здраду чакае .
Жіві у сучасным свете .

Ответить
+14 +
BDFY, 21:21, 20.12

, 21:17, 20.12
Таму шо спалі пад стенкой .
Тяепер ворага шукаетя . Да сябе прыглядайтіся . Гэта я пра тых , хто ня спіть , здраду чакае .
Жіві у сучасным свете .
==
Пры чым тут спаў ці не спаў? Красці не трэба чужое. ВОСЬ І ЎСЁ !

Ответить
-2 +
Летувісы нам браты, 10:14, 21.12

Крадуць тое, што ляжыць без дагляду. Замест таго, каб кідацца на братоў-летувісаў, лепей бы аб’ядналіся зь імі, каб супрацьстаяць маскоўцам, як у старажытныя часы. Бо паасобку мы з расеяй не саўладаем, а разам з балтамі, палякамі ды ўкраінцамі шанец супраць навалы з усходу ёсьць. А калі будзем міжсобку грызьціся то ніхто з нас не выжыве й усе пойдзем пад бот маскоўскі. Адмаўляйцеся ад свайго местачковага ёлупства, ліцьвіны-беларусы.

Ответить
+15 +
Vlad Canada , 21:15, 20.12

Вось што патрэбна вывучаць у школах Беларусі, а не ўсякіх карнікаў тыпа Суворава.

Ответить
+4 +
Greyer, 1:42, 21.12

Ходкевич всегда воевал малым числом против подавляющего численностью противника и самых современных армий. Имел честь и соблюдал традиции рыцарства того времени. Он не казнил пленных и не сжигал города.
Палач и упырь Суворов преуспел в подавлении крестьянских восстаний и отгреб от французов в Швейцарии бежа через Альпы потеряв все войско.
Суворов воевал численно большим и лучше оснащённым войском. В битвах с турками "победы" Сувораву приписали украв их от австрийских генералов, которые тогда реально командывали армией. Суворов лишь отличился в расстреле пленных турок в Измаиле, затем в резне гражданского населения в Праге.
Наш Ян Караль Хадкевич имеет десятки славных побед. Он с нуля создал флот ВКЛ и выйрал морскую битву против Шведов на Балтике в 1609 году — Битва у устья Салацы (Battle of Salis) — единственном морском сражении в истории ВКЛ.
Ничего подобного с списке побед не имеет ни один московит.
Будь Хадкевич московитом они его кананизировали б в лик "святых".

Ответить
-14 +
David Prando, 21:19, 20.12

You can forgive the Swedes, but never the Muscovites!

Ответить
+12 +
Redraw, 21:44, 20.12

Ян Караль Хадкевіч (1560—1621) — вайсковы і дзяржаўны дзеяч Вялікага Княства Літоўскага. Гетман вялікі літоўскі, ваявода віленскі. Прадстаўнік старажытнага магнацкага роду Хадкевічаў, што паходзіў ад кіеўскіх баяраў (XV ст.). Належаў да найстарэйшай, быхаўскай, галіны роду і ад бацькі атрымаў у спадчыну тытул графа «на Шклове, Мышы і Быхаве».

Ответить
+12 +
Hurt, 21:58, 20.12

Хадкевічы — шляхецкі род Вялікага Княства Літоўскага герба «Касцеша», які з другой паловы XV ст. адносіўся да катэгорыі магнатаў Вялікага Княства Літоўскага, а пазней — Рэчы Паспалітай.
Найбольш вядомыя прадстаўнікі.
Рыгор Хадкевіч ((каля 1513 —1572) дзяржаўны і вайсковы дзеяч ВКЛ, 8-ы Гетман вялікі літоўскі.
Ян Караль Хадкевіч (1560—1621), палітычны і ваенны дзеяч Рэчы Паспалітай, вялікі гетман літоўскі (1605—1621) 11-ы Гетман вялікі літоўскі.

Ответить
+12 +
BDFY, 22:10, 20.12

David Prando, 21:19, 20.12
You can forgive the Swedes, but never the Muscovites!
==
As opposed to the Muscovites, the Swedes had neither deprived the Belarusians of their mother language, nor occupied their homeland for centuries.

The Belarusians stood up against the Muscovites four times: in 1794, 1830-1831, 1863-1864, and in 1920, the Slutsk uprising against the Bolshevik the Bolshevik rule.

It's worth noting the post-war anti-Soviet guerrilla in Belarus.

In 2020, the Belarusians rebelled against Lukashenko's rule. ........

Ответить
+12 +
Tycroes, 22:22, 20.12

Эпоха славутых гетманаў ВКЛ
1503-1507 Станіслаў Кішка
1507-1530 Канстанцін Астрожскі
1531-1541 Юрый Радзівіл «Геркулес»
1553-1566 Мікалай Радзівіл «Руды»
1566-1572 Рыгор Хадкевіч
1589-1603 Крыштоф Радзівіл Пярун
1605-1621 Ян Караль Хадкевіч
1625-1633 Леў Сапега
1635-1640 Крыштаф Радзівіл
1646-1654 Януш Кішка
1654-1655 Януш Радзівіл
1656-1665 Павел Ян Сапега
1667-1682 Міхал Казімір Пац.
Далей нажаль пайшоў спад. Хутка на патрабаванні Масковіі войска ВКЛ значна скарацілася і апошніх гетманаў прызначалі з халуёў Масковіі. У 18 стагоддзі ВКЛ як частка Рэчы Паспалітай была акупавана ворагамі.

Ответить
-17 +
Гетьмани рулять, 23:11, 20.12

Вітаю,шановне панство!Прочитала статтю,дуже цікава стаття!Є питання.. У Литві теж були гетьмани.Чесно,вперше про таке чую..

Ответить
+4 +
BDFY, 0:35, 21.12

ГЕТЬМАНИ РУЛЯТЬ, 23:11, 20.12
Вітаю,шановне панство!Прочитала статтю,дуже цікава стаття!Є питання.. У Литві теж були гетьмани.Чесно,вперше про таке чую..
==
Калі вы скурылі свой падручнік па гісторыі ці проста сачкавалі з заняткаў па гісторыі хачу паведаміць вам, да пачатку XV стагоддзя ў склад Вялікага княства літоўскага ўваходзіла Галіцка-Валынскае княства, Чарнігаўскае княства і Кіеўшчына?

Ответить
+2 +
Ярэма Вішнявецкі, 11:28, 21.12

Цалкам з Вамі згодны наконт цыгарак з падручніка гісторыі))
Пагатоў у іх там нейкая свая асабістая гісторыя. Мякка кажучы- трохі гіпертрафіраваная). Напрыклад, Гетмана Астрожскага яны лічаць украінцам). Нават вайсковы падраздзяленне ў ягоны гонар назвалі)). І толькі таму, што ён быў валынскі ваявода, а Астрожск знаходзіцца на сучаснай Украіне). Дык па такім прынцыпе можна і Ярэму Вішнявецкага запарожскім казаком абвесьціць)))). А ва Львове экскурсаводы разпавядаюць, што Вену ад туркаў выратавалі запарожскія казакі, якія нібы прыйшлі на дапамогу Яну Сабескаму, а не былі ў складзе Войска Рэчы Паспалітай як рэестровыя казакі! Ды і галоўную ролю ў той бітве выканалі крылатыя гусары на чале з самім Янам Сабескім!

Ответить
+2 +
BDFY, 0:19, 21.12

ГЕТЬМАНИ РУЛЯТЬ, 23:11, 20.12
Вітаю,шановне панство!Прочитала статтю,дуже цікава стаття!Є питання.. У Литві теж були гетьмани.Чесно,вперше про таке чую..
==
I Вас вiтаю.
Напрыклад, 8 верасня 1514 года ў бітве пад Оршай, войска ВКЛ пад камандаваннем вялікага гетмана літоўскага Канстанціна Астрожскага, у некалькі разоў саступаючы па колькасці жаўнераў, поўнасцю разграміла маскоўскую армію.

Увогуле, якую кнігу па гісторыі Вы чыталі ў апошні раз? Толькі не прыводзьце мне, калi ласкка, мастацкія гiстарычныя кніжкі ці школьны падручнік па гісторыі?

У мяне такое АШЧУШЧЭННЕ, што вы рабiлi з падручнiка цыгарэткi на перапынках у школе.....

Ответить
+3 +
Bygrave, 0:42, 21.12

В войне Речи Посполитой со Швецией (1600-1611) воском Великого княжества Литовского командовал великий гетман Ян Кароль Ходкевич. Под его руководством были выиграны сражения под Кокенгаузеном (1601), Вайсенштейном (1604), Белым Камнем (1604), Кирхгольмом (1605 г.) и ряд других. Ходкевич выигрывал битву за битвой, брал крепость за крепостью у численно превосходящих шведов, но
Войско талантливого гетмана хронически не финансировалось Сеймом. Гетман сам платил жалование войску из своих личных средств. Последние годы войны Ходкевич из-за отсутствия средств воевал с численно превосходящими шведами имея лишь малую горстку оставшегося до конца верного войска. Этой горсткой Хадкевич измотал численно превосходяших шведов и добился мира в войне к 1609 году установив границу между Речью Посполитой и Швецией на севере Эстонии.
Гетмана боялись и уважали враги, его уважали солдаты. Гусары Речи Посполитой посвятили Яну Кралю Хадкевичу песню, которую пели крылатые гусары как песню войска.

Ответить
+3 +
Raw, 0:49, 21.12

Песня Речи Посполитой и традиционная военная песня «Крылатых гусар» радилась как раз в те времена. В ней упоминается и наш гетман Ян Караль Ходкевич.
Крылатые гусары (Гусария) — элитная кавалерия Королевства Польского и Речи Посполитой, действовавшая на полях сражений с начала XVI века до середины XVIII века. «Крылатая кавалерия» была создана на рубеже XV—XVI веков. Гусария многие десятилетия была основной ударной силой войск Речи Посполитой. Длительное время гусария не имела себе равных в Европе, и её атаки не раз приносили победу Королевству Польскому и Великому княжеству Литовскому.

Ответить
+2 +
Rush, 1:18, 21.12

Битва устья Салацы — морское сражение -шведской войны 1600—1611 годов, состоявшееся в ночь с 23 на 24 марта 1609 года.
Битва устья Салацы — единственное морское сражение в истории ВКЛ — победа гетмана ХОДКЕВИЧА.
На окончании войны со Швецией в 1609 году гетман Ян Караль Ходкевич и его войско добыли уникальную победу в морском сражении со Швецией. Уникальность битвы в том, что у ВКЛ не было своего морского флота. У Шведов было полное морское господство в Балтике.
Гетман Хадкевич использовал два шведских трафейных судна на которые поставил артиллерию, а свою пехоту использовал как моряков пополнив их местными жителями.
Ночью он атаковал шведский флот из 21 судна и, до этого непобедимый шведский флот, проиграл сражение потеряв сожженными 2 боевых корабля, сбежав в сторону рижского залива с повреждёнными кораблями.
Созданный Ходкевичем из трофейных кораблей флот ВКЛ не потеряв ни одного корабля нанёс поражение грозному шведскому флоту в морском сражении.

Ответить
+2 +
Royal, 1:49, 21.12

Обязательно надо написать о Битве у устья Салацы (Battle of Salis) — единственном морском сражении в истории ВКЛ которое произошло в ходе шведской войны 1600—1611 годов, в ночь с 23 на 24 марта 1609 года.
После захвата портовой крепости Пярну в Эстонии Ян Кароль Ходкевич, гетман армии ВКЛ, двинулся в сторону Риги, осажденной шведами. Ходкевич решил уничтожить морскую эскадру шведов доминирующую в Балтике.
Используя два тррфейных шведских корабля полученных в Пярну пехота Ходкевича заняла суда пополнившись местными моряками и ночью атаковали шведов. Грощнвя шведская эскадра потеряв два корабля бежала.
Сухопутное войско Ходкевича выйграло морскую битву у шведов и освободило Ригу.

Ответить
+3 +
Recently, 2:10, 21.12

Ян Караль Хадкевіч адзін з самых таленавітых вялікалітоўскіх палкаводцаў 17 ст. і то наш славуты гетман. У яго куды больш перамог чым у нейкага чужынца Суворава. Хадкевіч выйграў марскую бітву ў 1609 стварыўшы флот з трафейных караблёў. Біў шведаў, маскавітаў, турак. Дзякуючы Хадкевічу быў дасягнуты мір са Швецыяй у вайне (1600–1611), мір з Масковіяй ў вайне (1609—1618). Мяжа са Швецыяй праходзіла на поўначы Эстоніі, вырваны з маскоўскіх кіпцюроў Смаленск і Чарнігаў. Хадкевічу пасвяцілі песні Крылатыя гусары Рэчы Паспалітай.

Ответить
+3 +
Tchay, 2:12, 21.12

Ў вольнай Беларусі ў гонар Вялікага гетмана ВКЛ Яна Караля Хадкевіча абавязкова будуць названы вуліцы, помнікі і вайсковая баявая брыгада насіць ягонае імя.
Улічваючы што гетман Хадкевіч выйграў адзіную марскую бітву ў гісторыі ВКЛ, то калі нарэшце Беларусь атрымае выхад да мора у яго ганар можа быць названы і беларускі эсмінец, ці крэйсер,

Ответить
+3 +
They'll, 2:27, 21.12

У нас вялікі спіс славутых гетманаў. Шмат хто з іх мае славутую вайсковую гісторыю і славутыя перамогі.
Пачытаўшы гэты артыкул і каментары да яго лічу што наш славуты продак і гетман ВКЛ Ян Караль Хадкевіч кандыдат на назву Вышэйшай вайсковай школы ў ягоны гонар.
Ведаю што ў вайсковай гісторыі Беларусі шмат славутых імён, але толькі гетман Хадкевіч мае перамогу ў марской бітве са шведамі. Пасля Кіргхольма імя Хадкевіча грамела на ўсю Еўропу. Крылатыя гусары Рэчы Паспалітай паважалі гетмана настолькі што складалі і спявалі пра яго вайсковыя песні.

Ответить
+2 +
mensk, 2:57, 21.12

Бітва пры Шальцы — марская бітва ў часе вайны Рэчы Паспалітай са Швецыяй 1600—1611 гадоў, якая адбылася ў ноч з 23 на 24 сакавіка 1609 года каля порта Шалец (цяпер Салацгрыва, Латвія).
Перамога Вялікалітоўскага войска.
Ян Караль Хадкевіч праявіў талент не толькі як гетман войска, але і як камандуючы флотам ў абароне Рыгі якую блакаваў шведскі флот.
Каб разбіць шведаў на моры Вялікі гетман набыў два трафейных карабля і купіў некалькі гандлёвых да дададку стварыўшы такім чынам флот ВКЛ з нуля. Пасадзіў пяхоту на караблі і у начы атакаваў шведаў патрапіўшы 2 шведскія караблі.
Шведы атрымалі паразу ў Балтыцы дзе раней панавалі.
Порт Шалец разам з усімі запасамі правізіі і зброі дастаўся Вялікаму Княству Літоўскаму. Перамога каля Шальца і пазбаўленне шведскай эскадры базы аказалі моцны ўплыў на далейшы ход баявых дзеянняў, вымусіўшы шведаў спыніць наступ на Рыгу.
Бітва пры Шальцы — адзіная марская бітва ў гісторыі ВКЛ і гэта наша перамога з нашым Хадкевічам.

Ответить
+1 +
Torso, 12:52, 21.12

Вельмі рады што нарэшце ў Вікіпедыі з'явілася Бітва пры Шальцы 1609. Яшчэ некалькі год таму пра яе не пісалі ў Вікіпедыі. Дзякуй тым хто зрабіў гэта.
Добра было б каб навогул быў спіс бітваў ў якіх прымаў удзел Ян Караль Хадкевіч. Некалі вывучаючы ягоную гісторыю па старонкам Вікіпедыі і інтэрнэту розных моў і налічыў ня меньш дзесяці бітваў дзе ён быў камандуючым як гетман ВКЛ. Хадкевіч удзельнік баталій яшчэ з паходаў Стэфана Баторыя.
Ян Караль Хадкевіч належаў да старэйшай, быхаўскай, галіны роду.
Дзякуй за артыкул і каментары.

Ответить