18 мая 2024, суббота, 12:03
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 8
0 +
G, 13:38, 15.03

Віншую ўсіх с Днём Нашай Дэмакратычнай Канстытуцыі!!!

Ответить
0 +
Артур Алянецкі, 14:28, 15.03

Маю дома экзэмпляр таго выданьня.
Перачытваю калі-некалі разам са Статутам 1588 году...
Згубленныя магчымасьці...
Спляжаныя мары....

Ответить
0 +
не равнодушный, 14:34, 15.03

ДА,та КОНСТИТУЦЫЯ была одна из самых демократических в мире. Жаль конечно, но остались одни воспоминания.

Ответить
0 +
БАЛ4, 16:36, 15.03

ПОМНЮ ЭТИ ДНИ ПЕРЕВОРОТА КАК СЕЙЧАС.
ВСЕ ТИХО И СПОКОЙНО. ЛОЖЬ И МРАКОБЕСИЕ ПОВСЮДУ ГДЕ И К ЧЕМУ ПРИКОСНУЛАСЬ "ВЛАСТЬ" И ЭТИ МЕРЗКИЕ ИСПОЛКОМОВЦЫ С ПРОДАННЫМИ ДУШАМИ.
НО ЕЩЕ НЕТ ИСЧЕЗНУВШИХ.... БОЛИ И СТЫДА...
КОТОРЫЕ ПРЕДСТОИТ ПЕРЕЖИТЬ.
И КТО-ТО МОГ СКАЗАТЬ ПРАВДУ... И МЫ МОГЛИ СЛЫШАТЬ...

Ответить
0 +
А это?, 16:40, 15.03

Выкрал: у страны - конституцию, у народа - 15 лет жизни, у населения - деньги, у мамы - ребёнка. "ВОР ДОЛЖЕН СИДЕТЬ В ТЮРЬМЕ" (с)

Ответить
0 +
Дрыгавіч, 22:49, 15.03

Беларусы, віншую вас са сьвятам! Дзень Канстытуцыі 1994 года - гэтакі ж па значнасьці як і Дзень Незалежнасьці (Дзень Волі).

Жыве Беларусь!

Ответить
0 +
Korj, 8:48, 16.03

Фармальна ўсё, канечне, так, але ў Сталіна была таксама вельмі дэмакратычная. Не ў паперцы гэтай справа - як бачыце - не ўратавала яна нас.
Што датычыць супэр-дэмакратычнасьці, дык месцамі яна меней дэмакратычная, нават у параўнаньні зь ельцынскай аўтарытарнай, прынятай пасьля путчу 1993 году. Вось, напрыклад, адзін з галоўнейшых артыкулаў:
"Артыкул 146. Канстытуцыя валодае найвышэйшай юрыдычнай сілай. Законы і іншыя акты дзяржаўных органаў выдаюцца на падставе і ў адпаведнасці з Канстытуцыяй Рэспублікі Беларусь.
У выпадку разыходжання закона з Канстытуцыяй дзейнічае Канстытуцыя, а ў выпадку разыходжання іншага нарматыўнага акта з законам дзейнічае закон."
"Статья 15
1. Конституция Российской Федерации имеет высшую юридическую силу, _прямое действие_ и применяется на всей территории Российской Федерации. Законы и иные правовые акты, принимаемые в Российской Федерации, не должны противоречить Конституции Российской Федерации."

У нас непасрэднае дзеяньне не прапісана даслоўна, таму патрэбная працэдура прызнаньня закону неканстытуцыйным, каб спыніць яго дзеяньне, то бок усё залежыць ад канстытуцыйнага суду, каторы камуністы, якія пісалі гэтую канстытуцыю, пакінулі, як яны думалі, за сабою. У выніку незаконныя бандфармаваньні лукі папросту блякавалі ў свой час Канстытуцыйны Суд і на гэтым усё дзеяньне канстытуцыі скончылася.
Ну й варта ўзгадаць, што амэрыканская канстытуцыя прадугледжвае права народу на паўстаньне супраць парушыўшай канстытуцыю ўлады, але дзеля гэтага трэба мець дастаткова сьвядомы народ, відавочна...

Польшча штогод адзначае юбілей самажонду=самаўпраўленьня. Гэта яны лічаць хіба не вышэйшым сваім здабыткам. У нас, канечне, не такая вялікая і гэтэрагэнная краіна, але дэцэнтралізацыя ўлады - яшчэ адна гарантыя ад маньяка ў цэнтры. У нас яе саўкі, пісаўшыя канстытуцыю, відавочна баяліся, каб не прыйшлі да ўлады народныя сілы. Туды ж трэба аднесьці й мажорытарную сыстэму выбараў - спэцыяльна захаваную, каб ня даць БНФ, за які прагаласавала на выбарах у ВС 13 скліканьня каля мільёну выбаршчыкаў, аніводнага месца ў парлямэнце.

Таму расьпісваючы "веліч" Канстытуцыі 1994 году, трэба разумець адноснасьць тае велічы, памятаць ХТО яе прымаў, і памятаць, што нічым яна нам не дапамагла.

Ответить
0 +
Міхась, 8:59, 16.03

Але варта прыгадаць, што дэпутаты БНФ за Канстытуцыю не галасавалі, выступаючы супраць увядзеньня пасады прэзыдэнта.

Мелі рацыю.

Ответить