8 снежня 2025, панядзелак, 22:28
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі

Што можна купіць у беларускіх крамах на манету ў два рублі

10
Што можна купіць у беларускіх крамах на манету ў два рублі

Цікавы эксперымент.

Часта дробныя грошы проста валяюцца ў нас у кішэні, і здаецца, што на іх нічога не купіш. «Точка» вырашыла праверыць, ці рэальна знайсці ў краме прадукты, якія можна аплаціць усяго адной манетай, хай і найбольшай па намінале — два рублі.

Журналісты выбіралі толькі тавары айчынных вытворцаў. Купляць вырашылі штучны тавар — упакаваны, фасаваны або ў асобнай ёмістасці/тары. Цэны глядзелі ў двух буйных гандлёвых сетках — улічвалі найменшыя. Акцыі і зніжкі пакінулі па-за ўвагай: сёння яны ёсць, а заўтра — не.

Мясныя вырабы і кансервы

Двух рублёў цяпер хопіць на адзін вараны паштэт з мяса птушкі ў абалонцы; пры гэтым відаў такіх паштэтаў даволі шмат.

Напрыклад, «Мишутка Детский» (90 г) каштуе 1,5 рубля, паштэт без назвы для дзяцей дашкольнага і школьнага ўзросту (90 г) — 1,88 рубля, «Грибной» і «Утиный» (180 г) — 1,87 і 1,89 рубля адпаведна.

Даступныя за 2 рублі і 100-грамовыя мясныя паштэтныя кансервы. Напрыклад, ад «Белой хатки» ў асартыменце — па 1,07−1,09 рубля.

Гародніна

На манету наміналам у два рублі можна купіць адзін-два кілаграмы гародніны.

Напрыклад, раннюю белагаловую капусту (0,78 рубля за кг), свежыя буракі ўраджаю 2025 года (0,75 рубля за кг) або буракі «цыліндр» (1,42 рубля за кг), а таксама свежую маркву (0,64 рубля за немытую і 1,7 рубля за мытую).

Ранняя бульба абыдзецца ў 0,88 рубля за кілаграм, а цыбуля — у 1,29 рубля.

Малако і кефір

За «двушку» можна набыць малако марак «Славянские традиции» або «Бабушкина крынка» (1,5% тлустасці, 900 мл) — усё па 1,89 рубля. Альбо «Бабушкина крынка» (3,2% тлустасці, 200 мл) па цане 0,79 рубля.

Кефір менш чым за 2 рублі прадстаўлены ў шырокім асартыменце: кефірны прадукт з прабіётыкамі і лактулозай «Савушкин» (1,5%, 415 г) — 1,21 рубля, абястлушчаны кефір «Бабушкина крынка» (900 г) — 1,59 рубля, кефір «Славянские традиции» (1,5%, 900 мл) — 1,63 рубля, кефір «Свежие новости» (2,5%, 900 г) — 1,8 рубля і кефір «Славянские традиции» (2,5%, 900 мл) — 1,86 рубля.

Калі не разглядаць ПЭТ-упакоўку, то кефір у пакеце «Здравушка-Милк» (3,2%, 1 л) абыдзецца ў 1,99 рубля.

Біапрадукты, пасты, тварог і сметана

Двух рублёў хопіць і на іншую малочную прадукцыю — максімум на адзін-два тавары.

Напрыклад, кісламалочныя біапрадукты «Бифитат» (2,5%, 500 г) — 1,28 рубля і «ДарАйран» ад «Молочного мира» (1,5%, 500 г) — 1,51 рубля, малочны кактэйль з водарам ванілі і слівак «Сладкая жизнь» (2,5%, 210 г) — 1,6 рубля, простакваша «Мечниковская» (4%, 380 г) — 1,67 рубля.

Узбітыя тварожныя дэсерты ў асартыменце ад «Молочного гостинца» (7%, 125 г) каштуюць 1,47 рубля, тварожныя дэсертавыя пасты «Савушкин» (3,5%, 120 г) — 1,49 рубля.

Некаторы тварог у слоічках таксама даступны за гэтыя грошы. Напрыклад, мяккі тварог «Минская марка» (4%, 150 г) — 1,08 рубля, «101 зерно+сливки» ад «Савушкин» (5%, 130 г) — 1,54 рубля.

Можна купіць і сметану: 180 г сметаны «Брест-Литовск» тлустасцю 15% каштуюць 1,51 рубля, а 20% — 1,76 рубля.

Тварожныя сыркі

Выбар глазаваных і тварожных сыркоў за 2 рублі даволі вялікі. У залежнасці ад тлустасці, наяўнасці глазуры, вагі і вытворцы сыркі каштуюць ад 0,81 рубля за штуку.

Напрыклад, глазаваны сырок ад «Молочной страны» з печывам і варанай згушчонкай (20%, 40 г) — 0,81 рубля, тварожны глазаваны сырок «Вареная сгущенка» ад «Беллакта» (18%, 40 г) — 0,92 рубля, тварожны глазаваны сырок з карамельнай начынкай і са смаком арахісу маркі «ТОП» (20%, 40 г) — 0,93 рубля, тварожны сырок «Любимый» з ванілінам (8,5%, 40 г) — ад 1,41 рубля, тварожны сырок салодкі з напаўняльнікамі «ваніль-мак» і кавалачкамі мармеладу «Савушкин» (9%, 100 г) — 1,77 рубля.

Крупы і макароны

Двухрублёвай манеты хопіць на адну-дзве пачкі крупы або макарон.

Ячная крупа «Панский гатунак» (750 г) — 0,98 рубля, пярловая «Империя злаков» (800 г) — 0,99 рубля, пярловая крупа «Столичная мельница» (800 г) — 1,28 рубля, ячная той жа маркі (900 г) — 1,39 рубля.

Аўсяныя шматкі «Хутар Млынок» (500 г) — 1,25 рубля, аўсяная крупа «Хутар Млынок» (1 кг) — 1,87 рубля, гарохавая крупа «Панский гатунак» (1 кг) — 1,98 рубля.

Макаронныя вырабы «Лиграно», рыфлёныя пёры (550 г) — 1,38 рубля, рожкі-саломкі «Пастораль» (900 г) — 1,52 рубля, рыфлёныя пёры «Лидские» (900 г) — 1,54 рубля.

Мука

Двух рублёў хопіць на дзве ўпакоўкі мукі вагой па кілаграму.

Пшанічная мука «Столичная» другога гатунку (М12−25) — 0,89 рубля, першага (М36−30) — 1,28 рубля, вышэйшага (М54−28) — 1,64 рубля.

Мука «Классика» і «Премиум» ад «Лидской муки» — 1,71 і 1,84 рубля адпаведна.

Жытняя цэльназернавая мука «Уладар» — 1,15 рубля за кілаграм, жытняя абдзёрная «Лидская» — 1,41 рубля.

Хлеб і хлебабулачныя вырабы

За 2 рублі можна купіць хлеб, як правіла, нарэзаны і ў упакоўцы, — не больш за два тавары.

Жытні хлеб «Сучасны» (350 г) — 0,93 рубля, «Пшанiчка» (250 г) — 1,2 рубля, «Маг» (350 г) — 1,34 рубля (без семачак) і 1,94 рубля (з семачкамі), «Марусін» (400 г) — 1,5 рубля.

Батон «Находка» (225 г) — 0,68 рубля, «Любимый» (210 г) — 1,01 рубля, «Традиционный» (225 г) — 1,17 рубля, «Стольный» (440 г) — 1,59 рубля, «Нарезной» (210 г) — 1,49 рубля і (420 г) — 1,69 рубля, «Семейные традиции» (420 г) — 1,88 рубля, «Аппетитный» (480 г) — 1,88 рубля.

Печыва, вафлі і сухары

За 2 рублі можна купіць максімум тры адзінкі тавараў гэтай катэгорыі.

Вафлі «Витоша» (27 г) — 0,59 рубля, бублик «Ванильный» (100 г) — 0,86 рубля, вафельны батончык «Витьба» (35 г) — 0,89 рубля, печыва «Слодыч» (100 г) — 0,99 рубля, бублик з маком (100 г) — 1,12 рубля, сушка «Очень!» з кунжутам (200 г) — 1,85 рубля, сухары «Ладушки» з фруктозай (250 г) — 1,93 рубля.

Марозіва

Двух рублёў хопіць максімум на адно марозіва, як правіла, у вафельным стаканчыку або эскімо.

«Лед сладкий» з водарам лімона або кавуна (70 г) — 1,31 рубля, «ТОП шоколад» (70 г) — 1,38 рубля, «Сладкая малина» Soletto (75 г) — 1,41 рубля, «Коровка» (65 г) — 1,56 рубля, ванільнае марозіва «Моя Аленка» (65 г) — 1,56 рубля.

Пламбір са смаком ванілі або шакаладу (вафельны стаканчык) — 1,84 рубля.

Дзве-тры адзінкі тавару максімум

Цэны ў крамах адрозніваюцца, але не ў разы. Да таго ж многія тавары за 2 рублі з’яўляюцца сацыяльна значнымі, іх кошт кантралюе дзяржава.

Двух рублёў хопіць на адну-дзве адзінкі прадуктаў харчавання або нават на тры, калі браць гародніну ці вафлі.

Солі на 2 рублі можна купіць адразу пяць пачак: кілаграмовы пакет ад «Беларуськалия» — 0,38 рубля, ад «Мозырьсоли» — 0,6 рубля.

Вячэра будзе сытнай

Калі ў кішэні ёсць два рублі, на іх можна сабраць прадуктовы набор: 2 кг марквы (0,64 рубля) і батон (0,68 рубля) — здача 4 капейкі. Ці кілаграм капусты (0,78 рубля) і мясны паштэт (1,07 рубля) — здача 15 капеек.

Можна купіць кілаграм пшанічнай мукі другога гатунку (0,89 рубля) і каробачку малака 200 мл (0,79 рубля) — здача 32 капейкі. Альбо вафлі (0,59 рубля) і марозіва (1,38 рубля) — здача 3 капейкі.

Таксама за два рублі можна ўзяць 2 кг крупы (па 750−800 г кожная) або ўпакоўку макарон вагой 900 г.

У адной пачцы макарон такой вагі прыблізна 3−3,2 тыс. ккал.

Напісаць каментар 10

Таксама сачыце за акаўнтамі Charter97.org у сацыяльных сетках