20 сентября 2024, пятница, 0:22
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 7
+55 +
ВІТАЎТ, 9:02, 19.09

БЧБ сьцяг і гэрб Пагоня абавязкова зноў вернуцца ў Беларусь.
Яны неадлучныя ад Беларусі і ад многіх стагодзьдзяў гісторыі Беларусі.

Ответить
+11 +
Пепел , 9:19, 19.09

За снятие БЧБ, настоящего флага Беларуси все виновным понесут ответственность☠️. Особенно это касается хитрозачесанного потомка палицая фенцыка.

Ответить
+11 +
Пара-Леановіч, 9:03, 19.09

И это было законным, и исторически обоснованным событием. А вот красно-зеленый флаг и прилагаемые символы в мае 1995 года введены единолично узурпатором и его подельниками через организованный ими вопреки действующему законодательству по проведению референдумов и принятию законодательных актов "референдум". Но даже их "референдум" в реальности по Закону не состоялся так как участвовало менее 50% граждан, имеющих право голоса, а результаты по хитросоставленному вопросу о символике и того для узурпатора печальней, но у режима своя математика и свои "законы". Об историчности для беларусов красно-зеленых символов даже говорить не приходится начиная от их создания в 1952 году даже не Беларуси и по заказу московского кремля.

Ответить
+69 +
Мацьвейка, 9:08, 19.09

гонар і годнасць, прыйдзе час (ужо хутка) і гэтыя сімвалы вернуцца зноў! ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ !!

Ответить
+22 +
Додо, 9:46, 19.09

Жыве Вечна!Слава героям Беларусі!

Ответить
+25 +
Дзякуй Пазьняку, 9:54, 19.09

У той жа самы вечар сцяг залунаў над Домам ураду, дзе на працягу дня вяліся спрэчкі паміж дэпутатамі Вярхоўнага Савета.

19 верасня 1991 года парламентарыі прымалі рашэнне наконт афіцыйнай назвы нашай краіны і яе сімволікі. Тагачасны лідэр Беларускага народнага фронту Зянон Пазняк распавёў Еўрарадыё, што не хапала голаса‑двух, і ён асабіста прасіў дэпутата‑камуніста падтрымаць новую сімволіку.

«Камуністычная большасць была супраць. Яны нават не хацелі пераназываць краіну, а пакінуць БССР. Гэта была вельмі нервовая і вельмі цяжкая барацьба. Сесія цягнулася практычна цэлы дзень. Даводзілася рабіць перапынкі, шмат галасаваць, праводзіць перамовы, папраўкі. Заўсёды не хапала аднаго‑двух галасоў. Памятаецца, я падышоў да аднаго камуніста. Ён быў у ветэранскай групе, якая заўсёды галасавала супраць. Я ўзяў яго за руку і папрасіў: «Прагаласуйце за сцяг і герб дзеля нашай будучыні. Я вас прашу як беларус беларуса». І ён прагаласаваў».

Вялікі дзякуй Зянону Пазьняку!

Ответить
+27 +
kntk, 10:18, 19.09

не ведаю больш прыемнага спалучэння колерау, чым БЧБ! Пагоня i БЧБ у сэрцы!

Ответить