2 ноября 2024, суббота, 19:31
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 45
0 +
Дед Михед, 12:41, 25.09

Само-собой, что после встречи с Лу надо в церковь идти.....

Ответить
0 +
avont, 13:10, 25.09

"В тот же день глава РПЦ возложит венок к монументу на площади Победы"
_________________________

Какая все-таки это глупость. Вечный огонь - языческий символ. Куда там святошам это уразуметь?

Ответить
0 +
Jet, 13:12, 25.09

Решил, что кадилом поможет склады разгрузить...

Ответить
0 +
SPQB, 13:30, 25.09

православные Беларуси ждут адекватного взгляда на вещи.
avont, 13:10, 25.09
глупость придти и почтить память всех Беларусов, которые своим потом и кровью,достали эту победу?

Ответить
0 +
NB, 13:45, 25.09

Кириллы и филареты - госслужащие на содержании режимов - соответственно рашского и белорашского. Все эти возложения венков, если этого так аж до невозможности хочется, должны синхронно сопровождаться панихидами по невинно убиенным сталинским коммуно-фашистским режимом. А то всё катится по накатанной дорожке советских партийных бонз, с которыми Священный Синод РПЦ всегда был в хороших отношениях.

Лицемерные объятия православного атеиста-конокрада с патриархом-миллиардером - еще та картинка на тему: "Не можете служить Богу и маммоне" (Мф., 6:24).

/Маммона - "богатство" на арамейском, на котором говорил Христос./

Ответить
0 +
просто, 13:49, 25.09

у нас уберут импортные сигареты..............
а он ими хорошо торгашил в свое время.............
вот и выходит..............

Ответить
0 +
Стары Беларус, 13:51, 25.09

Рускі поп на Беларусь прыехаў - зноў беларусаў будуць, як быдла, у дварах трымаць, на вуліцы гарадоў не выпускаць, на раённыя дарогі з шашы зганяць ... Усё гэта ўжо было, як некалі поп Алексій у нас тут сваёй спадніцай трос.

Была б мая воля, я б усю гэтую эрпэцэкаўкую шоблу і блізка б да Беларусі не падпускаў.

Памятаю, йшла перадача па расейскаму TV пра ўзнагароджанне ў маскальскім Крамлі выбітных расейцаў. Падышла чарга Філарэта (Ахромеева) - гаўляйтэра рускай ПЦ у Беларусі. Пуцін пачапіў яму нейкі ордэн 3-й ступені. Раптам Філарэт выгнуў грудзіну колам і як гаркне: "Служу Расеі!".

Што стрымала Пуціна "рявкнуть" у адказ - "стать в строй! - пра тое мне невядома.

Ответить
0 +
butcher, 14:01, 25.09

кирилл аглому свои часики показать приехал.
Пусть мне разъяснят, если не прав, но чую этот Кириллка еще тот казачок в погонах.

Ответить
0 +
Autobahn, 14:02, 25.09

Видел бы кто-нибудь что в данный момент творится вокруг собора. По всем прилегающим тропинкам и улицам стоят ....... как же их описать.......... "люди", с манерами и способом общения как у рэкетиров 90-х. Стоят потрясыват плечиками, почему-то факиши дуг другу кидают, ржут как пьяное быдло на всю деревню. Правда стоят они там "санкционировано", с металлодетекторами и каждую бабульку шмонают.
Как же они стараются всем своим видом показать что они - это и есть "власть". Видимо это тоже "санкционировано".
Такое ощущение, что "туда", специально отбирают биологические тела с минимальными признаками присутствия интеллекта. И, возможно, кто-то из них мой или твой сосед.

Ответить
0 +
Здань, 14:02, 25.09

Русский Патриотический Центръ

SPQB, 13:30, 25.09 Нават бльш чым. Беларусы ваявалi i супраць нямецкай i супраць расейскай акупацыi. Нямецкай няма , а расейская тут.

Ответить
0 +
Здань, 14:03, 25.09

А калi беларускай Царкве вернуць адабраныя храмы?

Ответить
0 +
Jet, 14:28, 25.09

У этого слуги бога часы за 30 тыс. евро! Конечно можно проповедовать...

Ответить
0 +
Дмитрий, 14:44, 25.09

Стары Беларус,вы,видимо,перепутали русских с польской шляхтой.

Ответить
0 +
Вшывы Блох, 14:58, 25.09

1) В 16.00 в воскресенье глава РПЦ планирует прибыть в Витебск. Патриарх возложит цветы к мемориальному кресту на месте гибели в витебском концлагере 180 тыс. жертв нацизма.

+100 Ента как раз там где сейчас район перспективной застройки на ул. Титова.

:-(
Улицу к приезду Кирила человк 300 вылизывали:траву садили, заборы ставили и дррррр.

2) Вечером Кирилл возложит венок к монументу на площади Победы.

+100 Ента там хде до новага губера скверик класный был, а ща бетонный мешок, каторый ужо человек 500 вылизывают в три смены :-))))
В общем кризец у нас ищо нинаступил.

:-))))

Надеюцца, што если Кирила хорошо примут, то помолится за них и им ента паможыт?

Ответить
0 +
ВасяИП, 14:59, 25.09

На школы и на Д/С разнарядка по 3 человека в обязательном порядке на мероприятие для создания массовости.Показуха всенародной любви

Ответить
0 +
Света, 15:11, 25.09

Согнали все школы и детские сады махать флажками. Работать не скем-все ушли на фронт.

Ответить
0 +
amateur, 16:17, 25.09

Нічога ня маю супраць праваслаўных.... Але якое дачыненьне да рэлігіі ўвогуле мае гэта маскоўская царква? Яны ж толькі алкаголем і гандлюе...

Ответить
0 +
Вшывы Блох, 17:04, 25.09

2 ВасяИП, 14:59, 25.09

В Витебске гостя в воскресенье встречать исполкомам 100%ная явка, ну а садам и школам наверна па200% сказали быть.
:-)

Ответить
0 +
Jet, 17:21, 25.09

amateur, 16:17, 25.09

Нічога ня маю супраць праваслаўных.... Але якое дачыненьне да рэлігіі ўвогуле мае гэта маскоўская царква? Яны ж толькі алкаголем і гандлюе...
---------------------------------------------------
Все они одинаковые... Деньги куют на горе людей! В Бога можно верить и напрямую, без посредников ввиде патриархов да ксендзов, которые носят часы за 30 000 ЕВРО...

Ответить
0 +
Олег, 17:33, 25.09

А вы сходите-ка, братики-беларусы, послушайте, что и как говорит Кирилл. Он - новый духовный лидер России и нам за него не стыдно. Или уже в Беларуси православных не осталось?

Ответить
0 +
Андрей, 17:40, 25.09

Интересно каково ему будет посещать униатские храмы???? Ведь РПЦ Москвы жутко не признает и отвергает униатство!! А этот бред который они творят канонизируя в святые убийц народа таких как Николай второй и ему подобные ничтожества, которые истребляли веками нас Беларусов (Литвинов). Была б моя воля ноги этих патриархов не было бы на Беларуской земле.

Ответить
0 +
Инга, 17:52, 25.09

Олег написал: "А вы сходите-ка, братики-беларусы, послушайте, что и как говорит Кирилл".
Уважаемый Олег, братики-беларусы с удовольствием слушали бы патриархов своей Белорусской православной автокефальной церкви, а не представителей российской, "что и как" бы они красиво не говорили.
Но к сожалению, именно РПЦ является ярым противником БАПЦ. Так зачем нам патриарх Кирилл? Разве что в качестве гостя автокефалии Беларуси.

Ответить
0 +
Олег, 18:14, 25.09

Кирилл духовный лидер не только России, но и Русской Православной Церкви, к которой принадлежат большинство православных церквей и в Беларуси, и на Украине. Или уже всё принадлежит автокефалии? А чем они так отличаются? Объясните.

Ответить
0 +
Стары Беларус, 19:16, 25.09

Дмитрий, 14:44, 25.09

Стары Беларус,вы,видимо,перепутали русских с польской шляхтой.

Милай, анічога я не пераблытаў... рашнікаў ані с кім пераблытаць немагчыма. Усе нармальныя праваслаўныя цэрквы святкуюць Нараджэнне Хрыстовае апасля Вялікага пашчэння 25 сьнежня - на Каляды. І толькі РПЦ - праз сем дзён апасля вялікай п'янкі ў ноч з 31 сьнежня на 1 студзеня...

Ответить
0 +
Несьцерка, 19:19, 25.09

Олег, 17:33, 25.09
А вы сходите-ка, братики-беларусы, послушайте..."

Тамбоўскі воўк табе ... Такіх "браткоў" як рускія на ўсходзе Беларусі, то й гестапа не трэба...

Ответить
0 +
Коля з Бешанковіч, 19:21, 25.09

Амаль палова храмаў рускай царквы ў Беларусі змяшчаюцца ў крадзеных будынках (архітэктуры віленскага барока).

Што ім, гэтым акупантам, запавет - НЕ ЎКРАДЗІ! Працаваць не любяць - ім падабаецца ляжаць на пячы, жлукціць гарэлку і КРАСЦІ.

Ответить
0 +
amateur, 19:33, 25.09

Олег, 18:14, 25.09 Патриарх Кирил такой же духовный лидер беларусов и украинцев как Лукашенко - президент Беларуси...Хотя на бумаге это и так.. мы что его выбирали, патриарха? или у нас кто-то спрашивал? Его Кремль назначил - вот для Кремля он и лидер.

Или может быть мы московское православие добровольно приняли? Кирилл приехал в страну, в которой его предшественники насаждали его веру нагайками казаков и ссылками в Сибирь, его предшественники жгли здесь книги, уничтожали нашу веру и нашу культуру... так что не надо мне про духовность. Московское православие - это проводник российской империи и отношение к ним соответственное. И не изменится, пока они публично не отрекутся от своих имперских взглядов и не попросят прощения за все, что они на этой земле сотворили.

Кстати, количество пришедших на встречу с Патриархом ярко показывает, что если он и лидер, то для очень маленькой группки людей в Беларуси. А вот православных у нас и правда много, так что нужно создавать БАПЦ со своим лидером.

Ответить
0 +
Андрей, 20:28, 25.09

Ехал из Питера как то с Архимандритом в купе, он коротко охарактеризовал служителей церкви и поделил на три категории:
1.Случайные люди
2.Люди по призванию, истинно верующие
3. бизнесмены, коих соответственно подавляющее большинство, к которым относится и сия высокочтимая особа, посетившая Минск

Ответить
0 +
prosecutor, 22:05, 25.09

Побойтесь бога , не ругайте попов !. НЕ СУДИТЕ ДА НЕ СУДИМЫ БУДЕТЕ.!!!

Ответить
0 +
Свен, 22:37, 25.09

Интересно каково ему будет посещать униатские храмы???? Ведь РПЦ Москвы жутко не признает и отвергает униатство!! А этот бред который они творят канонизируя в святые убийц народа таких как Николай второй и ему подобные ничтожества, которые истребляли веками нас Беларусов (Литвинов). Была б моя воля ноги этих патриархов не было бы на Беларуской земле.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ты историю знаешь,униат великий,какие были храмы до униатсва,к какой конфессии они относились? По моему большинство здесь постящих и не католики и не православные, а как агл- атеисты-христиане.

Ответить
0 +
Саровский, 23:47, 25.09

В старину НАСТОЯЩИХ святых и пасторов проверяли очень просто - запускали в клетку с дикими зверями. Если духовный отец усмирял животных и выходил из клетки живым - значит он настоящий и достоин быть поводырём, если звери его разрывали - значит взялся не за своё дело, недотянул морально и духовно. Такой был естественный отбор священников. А сегодня кто из них вышел бы из клетки живым? То-то и оно, а называют себя "святыми отцами".

Ответить
0 +
SVT, 6:35, 26.09

Кирил ,когда был на Украине служил службы во всех храмах.А почему он у нас бегает с венками и устраивает светские приёмы и выступления в амфитеатре перед БРСМовцами ?

Ответить
0 +
SPQB, 10:36, 26.09

или просить принятия в греческий Константинопольский патриархат откуда православие и пришло к нам, да и в Россию в частности.

Ответить
0 +
Свай...йак, 10:49, 26.09

Жалко людей истинно верующих.
Приехал оценить кол.-во. будующих потенциальных поступлений в казну РПЦ и хозяйство взглядом владыки окинуть, а за душой ведь тьма кромешная, не всеночную за убиенных отстоять с паствой, а светское мероприятие првести приехал

Ответить
0 +
Ирина, 13:39, 26.09

Олегу, написавшему: Кирилл духовный лидер не только России, но и Русской Православной Церкви, к которой принадлежат большинство православных церквей и в Беларуси, и на Украине.

Объясняю. В Беларуси нет своей автокефальной, то есть самостоятельной Белорусской православной церкви - БАПЦ. Нет такого собственного иниститута. БАПЦ зарегистрирована в Америке. Это примерно как если бы белорусское правительство заправляло не только в Минске, но еще и в Москве.
В Беларуси есть свои святые люди, имена которых мы чтим и будем им поклоняться. Тем более странно, что нам проповедуют поклоняться, нгапример, Дмитрию Донскому или Александру Невскому. У анс своя история, и мы ее россии не навязываем. Живите с миром, будем добрыми соседями.

Ответить
0 +
Дмитрий, 16:24, 26.09

Стары Беларус,а Сербская ПЦ как же?И другие есть.А в комменте вашем ошибка:НГ с Рождеством перепутаны.

Ответить
0 +
просто русский, 18:04, 26.09

Ирына-полнастью сагласен.Живите с мирам,тока пажалста за сваи.асвабадите наши рабочие мяста,наши магазины ат ввязённых без таможни таварав,Заплатите за усё миравые цены и живите на здаровье.Хадите хоть к униатам,хотьк католикам,кто жа против?Тока пажалста,за сваи.харашо?

Ответить
0 +
ЛЫДЖНЕГ, 1:14, 27.09

>>>просто русский, 18:04, 26.09

Пожывёш радом с вами "с мирам"...
Только вас в известной направлении пошлёш, как вы опйать тут как тут, готовые ко всем со своею браццкою любофью без мыла в зад залезти, как к тем жэ украинцам, прибалтам ды молдованам.
А то исчо заявитеся всею своею ордою за туфлями, вилочками ды унитазами, как к грузинам... :D

Вот и намедни - понаслали эшылонов немерано со своими голыдранцами в погонах, а Лыджнег их тут корми... :D

Ответить
0 +
Ирина, 12:36, 27.09

Просто русскому.
Мы и хотим жить "за свои". Это Лукашенко живет "за ваши", хотя похоже Путин не против.
А я с этим не согласна. Надо сотрудничать, жить "за свои" и каждому под своим небом.

Ответить
0 +
Олег, 18:48, 27.09

Святая Русь – это и Россия, и Украина, и Беларусь. И вера у нас одна – православная. Любой раскол приводит к оскудению веры и ослаблению верующих. Всё равно «Москва – это Третий Рим, а четвёртому не бывать!». Хотите вы этого или не хотите!

Ответить
0 +
Smit, 2:20, 12.10

Крышу свою чинить надо што-бы не снесло от тчеславия. 3-рим ?
Столько же дури, проституции, тчеславия, продажности как в первых двух..!!!! О- да..Не спорю. Да и кончили они плохо... Навевает на мысль... Православные в москве ненавидят же католиков, а тут Рим. Да тчеславным голова не нужна ее сносит от тчеславия и величия... А мы люди простые, бед и проблем и горестей хватает.. нам бы снормальными и порядодными дружить а на с "великими". Может это мечта осуществится, т.е. на счет дружбы с нормальными и хорошими единокровнвыми братьями европейцами. В орде плохо, порядочных ненавидят... мафии всякие православные,набожность без совести и порядочности...Надоело- каждому свое.

Ответить
0 +
Стары Беларус, 21:06, 27.09

Дмитрий, 16:24, 26.09 накрэйдаў - Стары Беларус,а Сербская ПЦ как же?И другие есть.А в комменте вашем ошибка:НГ с Рождеством перепутаны.

Дмитрию с рашы! Милай, анічога я не пераблытаў... с рашнікаў ані с кім пераблытаць немагчыма. Усе нармальныя праваслаўныя цэрквы святкуюць Нараджэнне Хрыстовае апасля Вялікага пашчэння - на Каляды - 25 сьнежня.

І толькі с рашная РПЦ - праз сем дзён апасля вялікай п'янкі ў ноч з 31 сьнежня на 1 студзеня...

Адлічы ад вялікай п'янкі сем дзён - атрымаеш дату с рашнага святкавання Нараджэння Ісуса Хрыста - 7 студзеня.

Разам с рашнікамі святкуюць не па людзку:
1) мізэрная колькасць вернікаў Ерусалімскай ПЦ (папаў'ё ды можа сотня арабаў, якія зарабляюць грошы на Пасху ў храме Гроба Гаспадарскага),
2) Сербская ПЦ.

Усе астатнія праваслаўныя царквы святкуюць Нараджэнне сына Божага па людзку - 25 снежня.

Ответить
0 +
Дмитрий, 6:30, 28.09

Стары Беларус,не всегда истина там,где большинство.И не нам с вами решать,что "па людзку",а что нет.

Ответить
0 +
Стары Беларус, 16:42, 29.09

Дмитрий, 6:30, 28.09

Стары Беларус,не всегда истина там, где большинство. И не нам с вами решать, что "па людзку", а что нет.

Вам - сапраўды не, бо ведаў Вашых - кот наплакаў. А мне - у самы раз вырашаць, што "па людзку", а што не. Бо ведаю, пра што кажу.

Не брыкайцеся, Дмитрий, раслабцеся і лепей паслухайце аповяд аднаго цікавага чалавека у маім вельмі кароткім варыянце ...

Помста бога Купалы

Сьвяты ўсіх народаў на зямлі, у тым ліку і хрысціянскія, так ці інакш прывязаны да старога паганскага прыроднага цыклу. Гадавы каляндарны цыкл быў (як, па сутнасцi, застаецца i цяпер) прывязаны да змянення стану сонца: Каляды ( 21 снежня (не ў студзенi!) – самы кароткi дзень) – «смерць i нараджэнне»), Вялiкдзень (20÷21 сакавiка – вясенняе раўнадзенства) – «юнацтва», Купалле ( 22 чэрвеня – самы доўгi дзень) – «сталасць», Таўсень (22÷23 верасня – восеньскае раўнадзенства) – «старасць».

Тут трэба зразумець, што хрысціянская царква, каб зменшыць непрыняцце людзьмі новай рэлігіі і паскорыць пранікненне “слова Божага” у сэрцы і душы новых хрысціян, выкарыстала здаўна добра асвоеныя прыёмы: “пераапрананне” старых багоў у новыя “хрысціянскія” вопраткі і падлог, пакрыццё паганскіх (ад лац. pagani – сельскія жыхары) святаў сонечнага цыклу – хрысціянскімі.

Так, апасля хрышчэння Русі Вялес – бог хатняй жывёлы, заступнік пастухоў і земляробаў – атрымаў новы “пашпарт” і стаў св. Власіем, які працягвае “курыраваць” жывёлагадоўлю, земляробства. Сведчу, што яшчэ ў шасцідзесятыя гады мінулага стагоддзя на Старобіншчыне (а жонка падказвае, што і на Вушаччыне) “памяркоўныя” беларусы, з крыжыкамі пад кашуляй, пад канец жніва з краю палетка абавязкова пакідалі купку непажатых сцяблін з каласамі – “вялесаву бараду” – падарунак Вялесу (Воласу).

Не думала, не спадзявалася св. вялікапакутніца Параскева (Пятніца), якую ў III стагоддзі закатавалі рымляне за адмову прынесці ахвяру ідалам, што праз многія стагоддзі пасля пакутніцкай смерці ёй самой на славянскіх абшарах наканавана выконваць ролю Макошы – паганскай багіні хатняга вогнішча, жаночага рукадзелля. Той самай, ідал якой стаяў у старажытным Кіеве. Зараз праваслаўныя лічаць Параскеву “баб'яй святой”, апякуншай хатняй гаспадаркі, жаночых клопатаў.
Што ж папы зрабілі са старымі паганскімі сьвятамі?

Каляды - дзень сьмерці старога й нараджэнне новага Сонца - інакш дзень зімняга сонцастаяння, самы кароткі дзень - 21 сьнежня. Паганцы-рымляне святкавалі Каляды аж 10 дзён (цэнтурыі) запар. Таму Каляды ў іх, а потым і ў іншых “перапаўзлі” на 25 сьнежня - Дзень нараджэння Сонца. Дзень Сонца таксама святкавалі і іншыя народы - напрыклад інкі, егіпцяне, персідзкія народы, якія вызнавалі мітраізм.

Хрысціянская царква спачатку спрабавала забараніць гулянні на паганскага свята, а потым вырашыла - няхай дзень нараджэння бога Сонца - Мітры - стане днём нараджэння Сына Божага - Ісуса Хрыста. Паміж іншым, у Евангеллях пра дзень нараджэння І.Х. - аніслова. Ні прама, ні ўскосна!

Вялікдзень - дзень юнага Сонца, дзень вясновага раўнадзенства - 21 сакавіка - ў хрысціян стаў Пасхай.

Купалле - самая кароткая і вельмі сексуальная ноч напярэдадні самага доўгага дня года - сьвята сталага Сонца - 21 чэрвеня. I хоць само iмя бога Купалы звязана з купаннем, але больш глыбокi яго сэнс – гэта адпаведнае ўзросту «сталасць» злучэнне-савакупленне ўсiх першапачатковых стыхiяў – Агню, Вады, Паветра, Сонца, Мацi-Сырой-Зямлi i ўсяго iснага на ёй дзеля зараджэння жыцця ва ўсiх яго праявах ў момант, калi жыватворнае Сонца мае найбольш магутную сiлу. Першапачатковыя стыхii – крынiцы жыцця – гэта i ёсць тыя жывыя багi нашых продкаў (у адрозненне ад пазнейшага абстрактнага Бога, што знаходзiцца па-за межамi жыцця i смерцi), з якiх яны, продкi, бралi прыклад i рабiлi тое, што адвеку рабiлi багi – стваралi жыццё i ядналiся з прыродай. Купалле завяршала гадавы цыкл вясенне-летнiх абрадаў пасвячэння юнiц-дзяўчат, дапамагала iм знайсцi сваю пару, рыхтавала да замужжа. Для сталых мужчын i жанчын Купалле давала выйсце iх сексуальнай энергii. У купальскую ноч дазвалялася тое, што лiчылася недапущальным ў iншы час: сталыя мужчыны i жанчыны мянялi сваiх сексуальных партнёраў, аддаючыся сваiм таемным пачуццям i, у тым лiку, жаданню сексуальнай волi. Купалле – гэта, як прыгожа сказаў нехта, “урачыстасць i таямнiца” выбуховага вызвалення ўсепераадольваючай i няcтрымнай сексуальнай энергii ўзаемнай жарсткай цягi мужчыны i жанчыны . Таму Купалле – гэта свята з ярка выяўленым эратычным зместам.

Трэба мець на ўвазе, што на Купалле ведзьмаркi адбiваюць чужых хлопцаў ці шляхцюкоў, кахаюцца з iмi i абавязкова робяць небаракаў назаўжды няздатнымі ... . Адрознiць ведзьмачку ад звычайнай спакуснiцы можна толькi па свайму адлюстраванню ў яе вачах — яно перавёрнутае.

Зразумела, што любімае ў народзе свята Купалля – эратычнае, хмельнае і разгульнае адначасова – не магло застацца без увагі хрысціянскіх начальнікаў. Так сталася, што якраз праз два днi пасля летняга сонцапавароту – 24 чэрвеня – ў хрысціянскім календары вялікае свята – Нараджэнне справядлівага слаўнага Прарока, Папярэдніка і Хрысціцеля Гасподняга Іаана (Яна). Насуперак таму, што бог Купала і св. Ян Хрысціцель, як бы лепей мовіць, асобы супрацьлеглага амплуа, царкоўныя разумнікі вырашылі замясціць першага другім. У выніку старое эратычнае свята-гулянне папы недарэчна "накрылі" Днем нараджэння св. Яна Хрысціцеля, чалавека, які ўсё дзяцінства і маладосць пражыў у адзіноце ў пустыні, аніколі не ўжываў “ні віна, ні сікеру” (Лк. 1:15; 7:33), ніколі не меў жанчын ...

У часы хрысціянскага ганьбавання паганскіх багоў з’явiлася прымаўка: “Узяў божаньку за ножаньку, за галень - ды аб пень”. Але нішчанае, апляванае паганства не дало сябе забыць. Яно і па сёняшні дзень вакол нас. Яго магутная энергетыка, без сумневу, існуе і сёння. Насуперак спадзяванням царкоўных “спецыялістаў” па замяшчэнню i пакрыццю паганскiх святаў хрысцiянскiмi, адбылося ўсё наадварот. Паганскае Купалле поўнасцю выхаласцiла новазапаветны сэнс свята Нараджэння св. Яна Хрысціцеля. Бог Купала адпомсціў за здзек з паганства тым, што сашчапіў хрысціянства з паганствам, так узнікла ПраваСлаў'е ... ад двух паганскіх "начал" - Правь і Славь.

Помста бога Купалы – зліццё паганскага і хрысціянскага ў адзіную сумесь – двухвер’е – здзейснілася. Гэта факт неабвяржны, бо двухвер’е (а іншы раз і трохвер’е – сінтэз паганскага, хрысціянскага і бальшавіцкага) – паўсюдна! Бабця жагнаецца, бо шлях перабег чорны каток: “Святы Мікола... А што б цябе, кацяру, Пярун ляснуў!”. Дзядок носіць крыжык, а пнецца “расстрелять на месте” іншадумцаў. Іконы – бы тыя ідалы – то “плачуць”, то “лечаць” ад усялякай трасцы... 19 студзеня праваслаўныя натоўпамі ідуць на вадапой... за "сьвятой" чудадзейнай вадой, не зважаючы на тое, што гэта - 100%-нае паганства! На могілках наліваюць не толькі самі сабе і папам, але і нябожчыкам !!!

Улiчваючы, што юльянскi каляндар, якiм да сёняшняга дня карыстаецца руская праваслаўная царква, недасканалы (роўна, як той дзедаўскi гадзiннiк) i “тармозiць” адносна нябеснага часу ўжо аж на 13 дзён (калi гадзiннiк адстае на паўгадзiны, то яго нясуць у майстэрню, а ўзяць ды “адрамантаваць”, проста падагнаць каляндар да сучаснага, маскоўскім царкоўным чыноўнiкам мабыць “вiзантыйскi” гонар не дазваляе?), то артадоксы зараз святкуюць Iвана Купалу (i “макаўку года” разам з iм) праз два тыднi пасля летняга сонцапавароту – аж 7 лiпеня. Але смяяцца з гэтага – грэх! Таму, што яшчэ большы смех і грэх, калі некаторыя “праваслаўныя” пад час перадкаляднага паста – на Новы Год – весяляцца, гуляюць, а потым, са шчырым сэрцам, калядуюць Народзіны Хрыстовыя па “тармазнутаму” календару аж у студзені! Шкада толькi маладзёнаў, што на Iвана Купалу шукаюць Папараць-кветку... а яна ўжо даўно адквiтнела. Але можа некаторым са “святкароў” Купалля 7 лiпеня патрэбна толькi, каб голыя дзеўкi па лесе бегалi ды дрэвы кiвалiся i з месца на месца пераскоквалi ... То гэта, вядома, няцяжка арганiзаваць i без Купалля.

Ответить
0 +
Дмитрий, 23:25, 1.10

Да уж,вариант вельми короткий,благодарю за лекцию.Насчет "кот наплакал"-чистой воды оскорбление;вы ж со мной не знакомы,а так пишете.А что касается "па людзку/не па людзку"-я высказал свое мнение и по-прежнему считаю,что слово "ненормальная" некорректно по отношению к мировым церквям,чьими прихожанами являются многие миллионы верующих.Если хотите отмечать Рождество 25 декабря-кто ж мешает?!Но и другим не указывайте!Хорошо?..

Ответить