29 апреля 2024, понедельник, 16:57
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 9
+6 +
← →, 16:53, 1.01

" на жонку Перуна і іх дзіця — маладое сонца. "
Вось з Пяруна трэба і пачынаті .

Ответить
+8 +
Беларус, 16:58, 1.01

Человек со снайперской винтовкой.

Ответить
+5 +
зрэшты, 17:07, 1.01

Якія шкарпэткі? Што за галота? Гэта заходне-еўрапейскім незаможным дзеткам клалі падарунак ў шкарпэткі. А ў нас ВАЛЁНКІ былі! Па-багатаму! У валёнках! нашыя дзеткі знаходзілі свае падарункі (ну, якшто не забудуць пад елку паставіць).

Ответить
+5 +
Енот, 17:58, 1.01

Із задоволенням прочитав статтю білоруською, ще раз переконався наскільки близькі наші мови, наші звичаї. Спочатку не зрозумів лише одне слово : "цемра“, а тоді глянув, що це “темрява" українською. У нас слово цямрина —означає зруб криниці.

Ответить
+10 +
BDFY, 19:09, 1.01

ЕНОТ, 17:58, 1.01
Із задоволенням прочитав статтю білоруською, ще раз переконався наскільки близькі наші мови, наші звичаї. Спочатку не зрозумів лише одне слово : "цемра“, а тоді глянув, що це “темрява" українською. У нас слово цямрина —означає зруб криниці.
==
В 1362 г. войска Великого княжества Литовского (ВКЛ) одержали победу над монголо-татарами на Синих Водах. После этой победы в состав ВКЛ вошла Киевщина с Переяславщиной, Подолье и Чернигово-Сиверщина.

Языком, который объединял жителей вновь приобретённых земель и литвинов (беларусов) назывался руський язык.

Для вас, ураинцев, это староукраинсккий языкк, для нас, беларусов, это старобеларуский язык.

Вот почему украинец понимает беларуса и наоборот.

После Третьего раздела Речи Посполитой в 1795 году и оккупации Литвы Московией, наши языки стали развиваться обособленно. В них появились слова, которые мы не всегда можем понять.

Ответить
+8 +
доктор, 18:40, 1.01

У прыканцы артыкула няпраўда i брахня. Гэта мае вялікае значэнне для гістарычнай ідэнтыфікацыі і самасвядомасці беларусаў. На хрэн нам маскальскі дзед мароз. Наш, як і ва ўсім цывілізаваным святле, гэта Святы Мікалай і ўсё.

Ответить
+2 +
← • →, 19:45, 1.01

А куды дзецца ? Што ёсць тое ёсць.
І дзяды маразы , і " мон шерр "
( Машераў ) ўсё было у нас .

Ответить
+5 +
Удав, 20:11, 1.01

Хай да ябацяк и лукашыстау́ Зюзя прыходзиць, дубинай их ахвяруе...

Ответить
0 +
Мак, 3:08, 2.01

Кали мы были маленькие, мама казала, апранайся цепла, бо на вулицы зюзя. Тоьзначыць сцюдзена.

Ответить