10 сентября 2026, четверг, 23:14
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 8
+6 +
КАПИТАН НЕМО, 11:13, 8.08

На московских болотах в районе замоскворечья археологи обнаружили древнюю палку-копалку которую местные ордынские аборигены использовали для глушения болотных жаб и дальнейшего уипотребления их в пищу.

Ответить
0 +
Дед, 18:27, 8.08

Скребок для зачистки мездры шкур.

Ответить
+8 +
Архіварыус, 12:13, 8.08

"Знаходка адносіцца да паўночнабеларускай культуры."
==
Савецкі тэрмін має двайны сэнс.
Таму:
Славяне (і беларусы у тым ліку) не маюць ніякага дачынення да людзей 3-га тысячагоддзя да н.э., бо славянскія плямёны як сфарміраваная супольнасць з'явіліся на гістарычнай арэне тысячагоддзем пазней.
У заходняй і сусветнай тэрміналогіі гэты пласт знаходак называюць культурай шнуровай керамікі (Corded Ware culture).
Гэта было аўтахоннае насельніцтва (не славяны), якое жыло тут тысячагоддзямі пасля адступлення ледавіка, ящэ да прыходу індаеўрапейцаў на канцінент.
Генетычныя маркеры:
мужчынская Y-храмасомная гаплагрупа I2.
З часам, пад канец існавання культуры, дадалася і паўночна-усходнееўрапейская гаплагрупа R1b-P312.
Вынікі секвенавання ДНК паказваюць, што гэтыя людзі па сваім генетычным кодзе найбольш блізкія да старажытных балтаў (продкаў сучасных літоўцаў, латышоў і ліцвінаў) і палеаеўрапейскага насельніцтва, якое пазней было часткова асімілявана, а часткова выцеснена на поўнач.

Ответить
0 +
что было то было, 16:59, 8.08

В те времена славянами на нашей территории и не пахло? Тогда повсюду балты проживали, аж до самой Припяти.

Ответить
-1 +
Сосед, 18:40, 8.08

Что за северобелорусская культура ?

В середине III тысячелетия до н.эры ?!!!

Беларусы балты?

Ответить
+1 +
litvin, 22:17, 8.08

"Беларусы балты?"
Знак пытаньня не патрэбен,ён ёсьць лішні. Беларусы-ліцьвіны балты. Кропка. Славянападобная мова не адзначае, што той, хто яе мовіць ёсьць славянін. Напрыклад Фредди Меркьюри, сапраўднае імя Фаррух Булсара, нарадзіўся ў Занзібары, ў сям'і парсаў, ўсё жыцьцё размаўляў ангельскай моваю. Але генетычна ён ня быў англічанінам. І гэткіх узораў вельмі шмат. Так сама і з беларусамі-ліцьвінамі. Па шэрагу гістарычных чыньнікаў мы размаўляем на адной са славянскіх моў, але гэта ніяк не сьведчыць, што мы славяне.

Ответить
0 +
NC, 1:43, 9.08

Славяне- группа разных народов, говорящих на славянских языках. Вы ещё сруских славянами обзовите 😁

Ответить
+1 +
архео, 22:57, 8.08

Уже много лет в научной литературе неоднократно обсуждается генетическая близость прибалтов и белорусов: гаплогруппа R1a доминирует у белорусов (около 40–50%), и также очень распространена у литовцев и латышей (около 35–45%). Конечно же, и различия тоже есть. Но данный факт указывает, что в древности у нас явно были общие предки, а со временем мы, их потомки, стали говорить на разных языках.

Ответить