19 апреля 2024, пятница, 10:52
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 7
+33 +
Ирина, 14:49, 5.05

ой сейчас начнется)) "вы фсе врете" и далее по методичке))

Ответить
+37 +
La-puh, 15:13, 5.05

А вывод всего один - Московия была и есть зло. И методы у них не меняются и алчность и жестокость.

Ответить
+23 +
ЯГОР, 15:58, 5.05

Добра вядома, што абрусіла беларусаў Кацярына 2-я! Яна граматно разважала, што тое што не зрабіў меч- зробяць рускі дэсант! Яна мела на ўвазе рускіх чыноўнікаў, настаўнікаў і духавенства! Якія масава засылаліся ў Беларусь і забяспечваліся там добрымі пасадамі! Галоўнай задачай у іх было задушыць родную мову, якую яны называлі мужыцкай, Гэтую місію тыя валанцёры выканалі! Каля 80% беларусаў перасталі ўжываць нацыянальную мову! І нават зараз у 21-м стагоддзі ні свядомасць і не сумленне не падказваюць ім, што яны беларусы, а не русакі!

Ответить
+7 +
ZZ, 20:26, 5.05

Таму для мяне "беларус", гэта лаянка.Я нават да "бульбашоў" меней негатыўна стаўлюся, чым да "беларусаў"
"Что не доделал русский штык — доделает русская школа и церковь" - гэта фраза Мураўёва-вешальніка, тагачаснага губернатара, пастаўленага тут наглядаць.
Сваю мянушку ён атрымаў таму што за кожную праяву побыту (адзенне, звычкі, абычаі, мова...) літвінаў ён вешаў.Г. зн. тады ў цябе быў выбар, або ты гаворыш на мове і будзеш павешаны, або пераходзіш на рускую языку і захоўваеш сабе жыццё.
Гэтак жа яго фразы:
"Забудьте наивные мечтания, занимавшие вас доселе, господа, и помните, что если вы не станете здесь по своим мыслям и чувствам русскими, то вы будете здесь иностранцами и должны тогда покинуть этот край"
"Православные храмы должны служить вековыми свидетелями великой эпохи возрождения русской народности в Северо-Западном крае, искони русском, страдавшем так долго под гнетом латинско-польской пропаганды."
Прыйшоў маскаль і паставіў усё з ног на галаву.

Ответить
+19 +
NEČAJ, 16:04, 5.05

ŽYVE BELASUSJ

Ответить
+16 +
Літвін, 16:37, 5.05

А "рускія" то зусім ня рускія ! Вось і таму беларусы/літвіны/ так адрозніваюца ад зборнай салянкі пад саманазвай "рускія".

Ответить
+15 +
Віталь, 19:58, 5.05

Літвіны - паліэтнонім, якім называлі сябе ўсе жыхары Вялікага Княства Літоўскага,Рускага, Жамойцкага. Зь тым самым посьпехам літвінамі павінны звацца і ўкраінцы і латвійцы, натуральна і летувісы. ВКЛ - гэта І нашая дзяжава ў тым ліку, як мы І ў тым ліку нашчадкі літвінаў - у тым ліку, а не толькі нашая і не толькі мы!!!
Хопіць ужо распаўсюджваць гэтую лухту Ермаловіча пра літвіны = беларусы. У жылах беларусаў цячэ і кроў балтаў і кроў славянаў. І кроў русінаў і кроў літоўцаў(у старажытным сэнсе).Няўжо так складана не паводзіць сябе як маскавіты, што выдумляюць уласную гісторыю?Няўжо абавязкова перацягваць гістарычную коўдру на сябе, ігнаруючы пры тым нашых суседзяў, разам зь якімі мы былі адзіным народам у ВКЛ й РП?Жадаеце быць еўрапейцамі - паводзьцеся як еўрапейцы, як нашыя продкі - зь годнасьцю і гонарам!

А зь маскавітамі мы розныя, таму што ані генетычна, ані культурна, ані дзяржаўна мы не малі і не маем зь імнічога агульнага - мы належым да зусім розных народаў і цывілізацый!

Ответить