28 марта 2024, четверг, 22:54
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 19
+36 +
Леонід, 16:02, 8.03

Нація існує допоки - допоки існує мова цієї нації. Білоруси - побільше спілкуйтеся білоруською - вона дуже красива й мелодійна.
Хто схоче вас зрозуміти - той зрозуміє.

Ответить
+31 +
мова, 16:07, 8.03

Язык нации - это оружие, которое объединяет и защищает. Мы пока безоружные, это оружие столетиями вырывала Московия из рук белорусов.

Ответить
+20 +
Иван, 17:21, 8.03

Апошні моцны штуршок на знішчэньне мовы зрабіу́ былы прэзыдэнт Лукашэнка. Пасля абвяшчэньня Незалежнасьці амаль усе дзіцячыя садкі працавалі на беларускай мове. Прыйшоу́шы да у́лады ён спыніу́ гэты працэс пад выглядам рэферэндуму. Страцілі у́пустую чвэрць стагодзя. Вось такая роля асобы у́ гісторыі. Не будь менавіта " тако́га лідара(?) нацыі" мы б ужо не малі гэтай проблемы у́ нашым жыцці. Але ж. Жыве Беларусь і Будзе жыць вечна не зважаючы ні на што.

Ответить
+33 +
Рэната, 16:20, 8.03

Сапрауды, толькi мова можа выратаваць нас. Iнакш не старалIся б яе так настойлIва знiшчыць

Ответить
+18 +
Валер Барташ, 16:39, 8.03

Правильно!!! Подняли БЧБ стяг с Пагоней ,объединившие свободолюбивых белорусов, а теперь более чем актуально должны звучать белорусские патриотические стихи, песни ! Стихотворение " Пагоня" Максима Богдановича сегодня гимн, призыв, отчаянный и смелый. До чего пронзительны строки в приблизительном, простите, переводе: " Ты прости, ты прими своего сына за тебя умереть позволь !"

Ответить
+17 +
ВІТАЎТ, 18:05, 8.03

Успомнім Кастуся Каліноўскага:
«Не забывай мовы сваёй каб не памерці»

Ответить
+2 +
Ізольда Філіпаўна, 20:30, 8.03

Гэта Францішак Багушэвіч “Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі"

Ответить
+8 +
ЯГОР, 18:22, 8.03

Працягваючы тэму гэтага артыкула хацелася б папрасіць рэдакцыю сайта болей матэрыяла падаваць на роднай мове! Каб не атрымлівалася, так што тэма чыста беларуская, а яна друкуецца па руску! Адзін ваш крок у гэтым напрамку значна пашырыць колькасць пішучых сапраўдных беларусаў на сайце!.

Ответить
+12 +
Андрей, 18:41, 8.03

Даруй нам, мацi-радзiма, за здраду, за грэбаванне свей роднай мовай. Мы абавязкова вывучымся размауляць на мове, уздымем сваю радзiму на самы высокi узровень!
Жыве Беларусь!

Ответить
+2 +
михаил, 19:32, 8.03

Неужели безмозглый крапивник и холуй никак не может внять, что основой существования государства является его национальный язык, та же Россия считает свой Русский язык основой своего существования в мире. Первое что сделал безмозглый крапивник и холуй будучи избранным президентом Республики Беларусь, провел через 10 месяцев незаконный референдум и дал Русскому языку статус государственного на ровне с языком республики Беларусь. На этом референдуме на всех участках где были наблюдатели зафиксированы нарушения, а результаты его так и небыли утверждены Верховным Советом 12 созыва. Будем надеяться что с уходом безмозглого холуя язык Беларусь вернет себе статус единственного государственного языка Беларусь, а Российский язык опять станет языком общественного общения как и другие языки мира на территории Беларусь.

Ответить
+2 +
ПАРАМОН, 20:12, 8.03

Міхаіл! Шкада, што Вы маяце свядомасць беларуса, а пішаце па-руску! І яшчэ прашу Вас не называйце нашу мовам языком! Гэтая назва датычыцца толькі рускай мовы! Відаць рускія захацелі, як заўжды выдзяліцца, альбо былі п'яныя таму і ўзялі назву таго, што ў роце ўсяго жывога! Нагадаю Вам, што той рэфярэндум ужо праводзіўся пад кіраўніцтвам злачыннай машэнніцы, а дакладней рэцыдывісткі Ярмошынай! А што такое Ярмошына ведае кожны беларус ! Таму і перамаглі ўсе адказы, якія хацеў пачуць гэты пракляты беларусамі нягоднік!

Ответить
+1 +
язык мой - враг мой, 4:36, 9.03

Russian
Чем больше языков вы знаете, тем больше вы человек

Bulgarian
Човекът е толкова пъти човек, колкото езика знае

Czech
Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem.

Polish
Im więcej języków znasz, tym częściej jesteś człowiekiem.

Ответить
+2 +
сож, 20:28, 8.03

МОВА
"Недахоп ведаў вядзе да ўбоства, да галечы да адступу (да рэгрэсу) грамадцтва.
Хіндуская догма.

"Няма Мовы - Няма Дзяржавы!" Ч. Айтматаў
"Бяз Мовы – няма Нацыі."

Згуба мовы - ёсьць згуба самаўсьвядомасьці, а значыць - розуму...
Нельга зрабіць наступны крок, калі запомніў пра папярэдні...
Каб знаць куды ісьці - трэба знаць скуль ідзеш?

Што азначаюць словы - “сьвядомасьць (сюды ж - "сьведка"), сьвядомы, ўсьвядамляць, ўсьвядоміць, бязьсьвядомасьць бязьсьвядомы", з адпаведным "рускім" перакладам - «свидетель, сознание, сознательный, сознавать, осознать, бессознательность, бессознательный”

“Сьведка, сь/вяд/омасьць, сьвядомы, ўсьвядамляць, ўсьвядоміць” - гэта значыць – чалавек “зь ведамі”;
“бязьсьвядомасьць бязьсьвядомы” - чалавек бяз ведаў.
Тут прыстаўка “с” і часьціна –вед--- (вед/ы) --свед--, пад націскам, перайшлі (трансфармаваліся) ў –свяд--.

Ответить
+1 +
сож, 20:32, 8.03

Таксама, калі ні сэнсоўна дык графічна й на слых – маема яшчэ адно паясьненьне словам - “у/сьвя/дом/асьць, у/сьвя/дом/ы, ў/сьвя/дам/ляць, ў/сьвя/домЯіць” – “у сьвятым дому” (у сваем дому), ў сваем розуму.
Словы - “бязьсьвядомасьць бязьсьвядомы” – “бяз’ сьвятога дому” (бяз свайго дому), “бяз розуму”.

Расейскія словы «свидетель, сознание, сознательный, сознавать, осознать, бессознательность, бессознательный”.
Слова “свидетель” узята з нашае мовы Літоўскай (“беларускай”) ад - “сьведка”.
Словы - “со/знан/ие, со/знат/ельный, со/знав/ать, о/со/знать/, в со/знан/ии” маюць “корень “знать» – чалавек “со знанием, в знании” (со своим знанием);
“бес/со/знат/ельность, бес/со/знат/ельный, без со/знан/ия” – “без знания”.

Quos vult perdere Juppiter, dementat prius. --Кога захоча згубіць Юпітэр, тога ен пазбаўляе розуму.
Мова - гэта склад розуму...
Мова – гэта думка, выражаная словамі.

Ответить
+1 +
сож, 20:33, 8.03

"Перш было слова, а слова было ў Бога" - зь Бібліі

"Сьмерць і жыцьце – ўва ўладзе языка..."
"Структура мозага – гэта структура мовы." – прыповесьці Саламонавыя, разьдзел 18
"Ад пладоў вуснаў напаўняецца чэрава чалавека, а творамі вуснаў сваех ен насычаецца.” – прып. Салам., р.18
"Прамовы паганых - засада для прыліцьця крыві, прамовы ж справядліўцаў ратуюць іх."
“Прамовы ў вуснах праўдзівых - прабываюць вечна, а ў вуснах ілжывых – толькі на імгненьне. ---прып. Салам., р.12

Яснасьць мовы - вынік яснага мысьленьня.

"Добрая рэч - мова! Галава - гэта Родная Мова!" Н.Назарбаеў

"Дзіця абавязана тысячу разоў быць носьбітам Матчынай Мовы!" С. Муканаў

"Язык - это душа нации!
Язык - это идеи, мысли, чувства!
Язык - это жизнь и разум!" А. Таўстой

"Язык является сжатым алгеброическим решением его культуры."
акадэмік Ліхачоў.

"За форму мозга отвечает язык - за форму носа - наследственность." - В.Даль

Ответить
-1 +
сож, 20:35, 8.03

"Язык является сжатым алгеброическим решением его культуры."
акадэмік Ліхачоў.

"За форму мозга отвечает язык - за форму носа - наследственность." - В.Даль

"Язык на самом деле, является нашим главным ресурсом влияния..."
--гл.редактор ж-ла "Россия" Фёдор Лукъянов - 2006.

"Язык отражает сознание современного обществ! Язык - это то, что нас объединяет."
В.Путин (в общении со священнослужителями. 2005 г.
====================================
"Мой народзе - толькі тады зажывеш шчасьліва, калі маскаля над табой ужо ня будзе!"
Вінцэнт – Канстантын (Кастусь) Каліноўскі

Ответить
0 +
сож, 22:46, 8.03

"За форму мозага адказвае Мова -
за форму носа - нашчаднасьць." - Ул..Даль

Ответить
+2 +
ЯГОР, 23:51, 8.03

"СОЖ"! Адчуваецца, што Вы вялікі, альбо вялікая мовазнаўца! Прашу Вас растлумачце правільны пераклад на рускі вытворныя словы ад назвы краіны- БЕЛАРУСЬ: беларуская, беларус, беларуска!
Калі не атрымаецца ў гэтым артыкуле, то ў іншых выпадках! Заранне дзякую Вам!

Ответить
0 +
сож, 11:42, 9.03

Ягор, якраз плянавала пачаць друкаваць артыкулы па Мове Літоўскай (ні "беларускай"), але мне ізноў адключылі Facebook, хутчэй за рэпосты ў чаце.
У сьціслай форме дашлю інф. а паняцьці "Беларусь", калі тут, у камэнтарах, надрукуюць.

Ответить