Хартыя 97!
Рубрыкі

«Сэвілля» сёмы раз перамагла ў Лізе Еўропы

У фінале гішпанцы перамаглі італійскую «Рому».

Гішпанскі футбольны клуб "Сэвілля" ў сэрыі пэнальці падолеў італійскую "Рому" і стаў пераможцам Лігі Еўропы. Фінальная сустрэча турніру закончылася ўночы ў чацвер у Будапэшце на стадыёне "Фэрэнц Пушкаш".

Асноўны час матча і два дадатковыя таймы закончыліся з лікам 1:1. У складзе «Ромы» гол забіў Паўла Дыбала (35-я хвіліна), на 55-й хвіліне абаронца італійскага клуба Джанлука Манчыні адправіў мяч у сваю браму. Сэрыя пэнальці закончылася з лікам 4:1 на карысць «Сэвіллі», пераможны ўдар нанёс абаронца Гансала Мантыэль.

«Сэвілля» стала пераможцам Лігі Еўропы сёмы раз у гісторыі, клуб з'яўляецца рэкардсмэнам у гэтым паказчыку. Раней клуб перамагаў у турніры ў 2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020 гадах. «Сэвілля» не саступіла ніводнага фіналу, у якім удзельнічала.

Настаўнік «Ромы» Жазэ Маўрынью ўпершыню саступіў у фінале еўракубкавага турніру ў якасці галоўнага трэнера. Партугалец перамог ва ўсіх пяці папярэдніх фіналаў, у якіх удзельнічаў: ён станавіўся пераможцам Кубка УЕФА (2003) і Лігі чэмпіёнаў (2004) з партугальскім "Порту", Лігі чэмпіёнаў з італійскім "Інтэрам" (2010), Лігі Еўропы з ангельскім "Манчэстэрам Юнайтэдам" (2017) і Лігі канферэнцый (2022) з «Ромай».