Рубрыкі

Чэшскі футбаліст забіў з цэнтра поля ў матчы Еўра

5

Гол Патрыка Шыка з'яўляецца рэкордам для чэмпіянатаў Еўропы з 1980 года.

Нападнік зборнай Чэхіі Патрык Шык забіў гол з цэнтра поля ў другім тайме матчу групавога этапу Еўра-2020 супраць Шатландыі. Сустрэча прайшла ў Глазга на поле стадыёна Хэмпдэн Парк. Гульня завяршылася перамогай Чэхіі з лікам 2:0.

Як паведамляецца ў запісе Еўра-2020 у Twitter гэты гол забіты з 45,5 метраў, што з'яўляецца рэкордам для чэмпіянатаў Еўропы з 1980 года.

Другі гол у матчы таксама забіў Шык, у першы раз яму ўдалося вызначыцца ў канцы першага тайма (42-я хвіліна), а гол з рэкорднай дыстанцыі быў забіты ўжо пасля перапынку.

Для Чэхіі гэтая перамога стала першай на чэмпіянатах Еўропы з 2012 года, у апошні раз камандзе атрымалася падолець Польшчу (1:0).

У наступным туры камандзе трэба будзе гуляць супраць Харватыі, сустрэча таксама пройдзе ў Глазга 18 чэрвеня. У заключнай гульні групавога этапу камандзе трэба сустрэцца з Англіяй, матч пройдзе ў Лондане 22 чэрвеня.

Еўра-2020 стартаваў 11 чэрвеня і працягнецца да 11 ліпеня, турнір праходзіць у 11 гарадах: Санкт-Пецярбургу, Амстэрдаме, Баку, Будапешце, Бухарэсце, Глазга, Капенгагене, Лондане, Рыме, Мюнхене і Севіллі.