19 апреля 2024, пятница, 23:53
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 5
+45 +
Базыль з Вызны, 19:07, 20.10

Ведаю, што сярод беларускіх праваслаўных святароў дастаткова людзей, якія падтрыmліваюць незалежнасць нашай краіны, сустракаў такіх яшчэ ў mінулыя гады. Працэс пераходу пад юрысдыкцыю Канстанцінопаля будзе павольны, але несупынны. Нічога mаскоўскі патрыярхат з гэтыm не зробіць, бо тут mногае залежыць ад святара: перайшоў святар, пацягнецца і паства: бо святар побач, а mаскоўскія папы-начальнікі далека. А тут дарэчы яшчэ і пуцін з гундзяйкай збіраюцца весці усю расею праз ядзерны апакаліпсіс у рай. Іх дурнота наm, беларусаm, у падmогу: у mногіх хутчэй вочы адкрыюцца, зразуmеюць, што крэmлядзі зусіm з глузду з'ехалі.

Ответить
+45 +
коска, 19:32, 20.10

Хочацца сваёй царквы, усяго свайго хочацца, беларускага, роднага. Тыя, хто кажуць пра нейкую узаемадапамогу, гэта расейцы, цi маюць расейския каранi. Ну не падобныя мы да расейцау, гэта нам так хочацца личыць, а расейцы так, на самрэч, не думаюць. Нават Генерал Кiрыл з пагардай паставiуся да нашых вернiкау, нават не зiрнуу у той бок, дзе яны стаялi, каб быць вартымi Вышэйшага блаславення.

Ответить
+34 +
ПРАВОСЛАВНЫЙ, 20:02, 20.10

Согласен полностью. Кто ещё сомневается о необходимости НЕЗАВИСИМОСТИ и устройстве БПЦ, Беларуского экзархата Московского патриархата, зайдите на их сайт и посмотрите сколько там чиновников, различных отделов, коммисий и ....т д. Есть сотрудники, которые ничего общего с Церковью и Верой не имеют. И всем нужно платить и не малые деньги. 16 епархий,17 епископов, 2 семинарии, академия,3 духовных училища, 1438 священников, 1175 церквей, из которых 172 строятся. И все приходы, церкви,храмы платят ежемесячно дань в Минск, а с Минска денежки идут в Москву, в управление РПЦ.Например Украина ежегодно перечисляла в РПЦ порядка 11миллиардов долларов!!!!!!!!Получается они в Москве уже яхты, самолёты и золотые унитазы имеют, а беларусы не могут достроить 170 церквей.В Борисове батюшка просил отсрочку платежей в связи со строительством, так его сняли, а прихожанам сказали нужно больше молится. 4 ХРАМА в Борисове заморозили строительство-у бабулек закончились деньги, а БПЦ НЕ ПОМОГАЕТ НИЧЕМ...

Ответить
+42 +
Егер, 20:18, 20.10

Табе кажу мой народзе- бо толькі тады ты зажывеш шчасліва, калі маскаля над табой ўжо не будзе! /Кастусь Каліноўскі/

Ответить
+30 +
Андрей, 20:55, 20.10

Иисус без всяких храмов и павлиньих нарядов веру проповедовал, в отличии от нынешних попов.

Ответить