20 апреля 2024, суббота, 5:22
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Наш ратунак — мова

12

Родная мова — гэта галоўны атрыбут нацыі і асноўны гарант незалежнасці Беларусі.

Комментарии 12
+12 +
Уехавшая повариха ((, 12:53, 16.10

Родная мова, цудоўная мова!
Ты нашых думак уток і аснова!
Матчын дарунак ад самай калыскі,
ты самацветаў яскравая нізка.
(Уладзімір Дубоўка)
Уважаемый автор а вот подскажите мне как я лично, печатая на компе могу воспользоваться белорусским алфавитом?

Ответить
0 +
Наша мова-наша зброя, 4:34, 17.10

Так-сама, як вы карыстаецеся чамусьці расейскай. Вам нішто не замінае карыстацца ці беларускай лацінскай абэцэдай, ці кірылічнай. Я ўвогуле за тое, каб беларуская мова была выключна лацінскім напісаньнем. Тады нашая нацыянальная беларуская мова будзе надзейна абаронена ад ўалыву русіфікацыі. Так-сама трэба напісаць калектыўную пеціцыю разпрацоўшчыкам у Apple, каб яны ў свае гаджэты дадалі б варыянт інтэрфэйсу па-беларуску. Ёсць па-ангельску, па-польску, па-ўкраінску, па-расейску. Але па-беларуску - няма. Адсутнасць беларускамоўнага інтэрфэйсу прыводзіць да дадатковай русіфікацыі.

Ответить
+13 +
Юзя, 13:13, 16.10

Мова, родная мова, колькі здзекаў ты вытрывала і трываеш
Мова - як дзіця безабароннае, ня можа яна сябе бараніць, гэта наш клопат
Клопат беларусаў/ літвінаў пра самы пяшчотны скарб - мілае роднае слова
Малюся за мову, за краіну родную, за Курапаты і народ мой
Ня будзе ідыёта на карку народа, ня будзе вялікай зграі драпежнікаў з Рашы, што радзіраюць нашу краіну
Усе ў нас атрымаецца- я ведаю
Бог есць

Ответить
+15 +
ЯГОР, 13:17, 16.10

Як і ў іншых нарысах, альбо каментарах С.Законнікаў разкрывае тэму так, што амаль не застаецца чаго дадаць. Таму прыходзіцца ў каментарах паралельна пісаць тыя ісціны, аб якіх ён напісаў у артыкуле.
Вельмі згодны з тым, што родная мова-галоўны атрыбут нацыі, і без яе не можа быць незалежнасці!
Шкада, але гэтага не разумея большасць грамадзян Беларусі! У тым ліку і каранные беларусы. Я б нават крыху змяніў трактоўку аўтара і напісаў, што без ведання роднай мовы не можа быць і беларускай нацыі! І што цікава, што нават на гэтым сайце шмат калег- каментатараў я падтрымліваю па палітычным пытанням. А вось у нацыянальным пытанні- перш за ўсё у валоданні роднай мовай пры напісанні выбачайце, але мы ў розных камандах! Шмат хто спасылаецца на адсутнасць асяроддзя! Але калі ў чалавека ёсць нацыянальная самасвядомасць, то такі адказ атрымліваецца смешным! Такім жа смешным, як і інтэрўю старшыні Саюза пісьменнікаў Беларусі Чаргінца. Дзе ён кажа, што мове бацькі яго не навучылі ў дзяцінстве!

Ответить
+5 +
ы, 13:55, 16.10

Абсалютна згодны.

Ответить
+7 +
Войша, 15:18, 16.10

Дзякуй Вам за шчырасць,адкрыцасць і любоў да роднай мовы!

Ответить
+7 +
ttt, 17:12, 16.10

Годзе нам есці аб'едкі і косці,
Злыбедзе ўсякай паклоны дарыць!
Гаспадары мы ў сябе, а не госці,
Час к панаванню нам след церабіць!

Тое, што ўзята маною дачэсне,
Вечна не будзе душыць, як прыгон;
Наша вярнуцца к нам мусіць канешне, -
Гэткі ўжо быту народаў закон.

Гібне памрока, душыўшы ад векаў,
Сонца і зоры к сабе свет завуць —
Сцежку свабоднай душы чалавека!
К вольным дням вольныя людзі ідуць!

Янка Купала

Ответить
+3 +
жыхар на чужыне, 19:26, 16.10

Без мовы і веры не бывае ў жыхароў любой краіны разумення, што радзіма і родная зямля і мова ёсць адзінае цэлае. Няма аднаго без другога, усё зліць разам. А калі разарваныя на часткі, то тады і ёсць, то што бачым цяпер.

Ответить
+2 +
жыхар на чужыне, 20:14, 16.10

Уехавшая повариха ((, 12:53, 16.10

Для любога кампутара і тэлефона зараз ёсць дзве беларускія клавіятуры: кірыліца і лацінка. Ставяцца вельмі лёгка, асабіста карыстаюся лацінкай.

Ответить
0 +
жыхар на чужыне, 16:44, 17.10

Уехавшая повариха ((, 12:53, 16.10

Для любога кампутара і тэлефона зараз ёсць дзве беларускія клавіятуры: кірыліца і лацінка. Ставяцца вельмі лёгка, асабіста карыстаюся лацінкай.

Ответить
0 +
жыхар на чужыне, 20:11, 17.10

Уехавшая повариха ((, 12:53, 16.10

Для любога кампутара і тэлефона зараз ёсць дзве беларускія клавіятуры: кірыліца і лацінка. Ставяцца вельмі лёгка, асабіста карыстаюся лацінкай.

Ответить
0 +
жыхар на чужыне, 20:11, 17.10

Без мовы і веры не бывае ў жыхароў любой краіны разумення, што радзіма і родная зямля і мова ёсць адзінае цэлае. Няма аднаго без другога, усё зліць разам. А калі разарваныя на часткі, то тады і ёсць, то што бачым цяпер.

Ответить