29 March 2024, Friday, 14:33
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories

21

Comments 21
+34 +
беларус, 23:11, 26.09

Беларускасць( мову, гисторыю, культуру и инш.) знисчыу сеняшни рэжым. Яму у будучыни за гэта и адказваць

Reply
+38 +
ЯГОР, 23:31, 26.09

Ну як можна запрашаць да роднай мовы, а артыкул пісаць на чужой мове! Гэта ніяк не вяжацца з агітацыей за мову. Бо важным з'яўляюцца не пустыя словы, а асабісты прыклад агітатара!

Reply
+28 +
leo44, 23:31, 26.09

Дзiуны артыкул па-руску,але пра важнасць беларускай мовы...

Reply
+17 +
Україна, 23:46, 26.09

Звернув увагу на висловлювання прагнучих розмовляти білоруською. Цитую тільки одне слово.
1. Вели белорусам быть белорусами - не было бы лучших белорусов.
2. белорусский.
3. на белорусском .
4. белорусский язык, ведь мы - Беларусь
5. мы - белорусы
6. белорусский язык пребывает в группе языков под потенциальной угрозой исчезновения.
З таким відношенням до рідної мови ...

Reply
+35 +
Yanks, 23:54, 26.09

Читаю книги на белорусском языке, але размау́ляць няма з кiм. Шкада, што у́ школе руская мова была галоу́най, а родную мову вывучалi толькi 4 часы у́ тыдзень.
Саромна, што не ведаю роднай мовы i другiя не iмкнуцца вывучал яе. (

Reply
+10 +
Українець, 1:45, 27.09

Я взагалі не вивчав українську, бо навчався в Росії. Але мені це не завадило. А в коментуванні хотів зауважити на те, як ви самі себе йменуєте - белОрусы, белАрусы, белОруССы. Оце вас повинно лякати.

Reply
+20 +
Базыль з Вызны, 23:58, 26.09

Патрэбна, каб беларуская mова наша распаўсюджвалася, каб народ ведаў яе. Вось так павінен гучаць назоў артыкула. Хоць і тут больш "нар- коmаўкі", чыm сапраўднай беларускай.

Reply
-5 +
Влада, 0:50, 27.09

Это русская версия сайта, зайдите на белорусскую и будет по-белорусски

Reply
+16 +
vsLU, 2:50, 27.09

Асабліва цяжка чуць вось гэты прагматычны падыход беларусаў да беларускай мовы: "Зачем её знать? Она мне (моему ребёнку) нигде в будущем не пригодится". Ад такой "логікі" хочацца выць! Чаму так не разважае ўкраінец, балгарын, літовец, серб? Іх мова таксама не мова міжнародных суадносін, яна для "ўнутранага спажываньня". Але яны проста размаўляюць на ёй, вывучаюць яе, разумеючы, што гэта іх родная мова. Аднаго гэтага дастаткова - усведамляць, ШТО. ГЭТА. МАЯ. РОДНАЯ. МОВА. Усё! Беларусу ж неабходна, каб яго ж родная мова прыносіла яму нейкі грашовы прафіт, ці што? Ды яшчэ і за мяжой? Я не разумею? Што за стауленьне такое?

Reply
+11 +
Poison , 9:11, 27.09

Як прыклад - мая сястра, якой я прапанаваў пляменніцу адвесці ў беларускамоўны клас : зачем? Чтобы она была, как белая ворона на улице среди детей? Беларусы саромеюцца сваёй мовы. Не маем мы сваёй нацыянальнай свядомасці. Вынікі кіравання сіпатай пачвары.

Reply
+4 +
Зол, 9:21, 27.09

Пример: В Черногории живут албанцы.Они должны знать 2 языка:Черногорский и Албанский. Между собой албанцы разговаривают на албанском.И это очень приятно, но ничего не понятно.
Албанцы считают себя великими потомками Скандерберга. Скандерберг кто по национальности?
Потому что у нас в Беларуси мордовы сначала убили нашу историю, а потом смеялись с беларусского языка.
Убили историю - убивают язык - убивают нацию. Всех выселят и населят...с промытыми мозгами

Reply
+8 +
Ц, 3:14, 27.09

Чтобы сделать страну беларускамоунай нужно просто сделать обучение на мове бесплатным начиная с детских садов и т д кто захочет на российской платите на английской платите вдвойне и через 10лет вырастет Беларускамоунае поколение

Reply
+2 +
уточнение, 11:47, 27.09

Только не так чуть-чуть. Английской - платите, русской - платите вдвойне.

Reply
+15 +
Крывіч, 7:12, 27.09

Вк ўсё часы, ад старажытнага існавання Полацкага княства, Беларуская мова была амаль адзіная між славянскіх плямёнаў. У той далёкі час Масковіі нават не было як дзяржавы, яна з'явілася значна пазней нашае краіны. Насельніцтва Масковіі складала у асноўным гібрыды татара-мангольскіх помесяў
Таму гэта варварскае кроў і дагэтуль не дае паою не нашай краіне не астатнім суседзям і нават цэламу міру. На сеняшні час Масковія з'яўляецца асноўным ворагам цывілізаванага чалавецтва.

Reply
+12 +
Как по другому?, 7:14, 27.09

Народ станет знать и признавать свой язык когда станет внутренне свободным, когда победит своё малодушие и пройдёт через протест, освободившись от узурпации лукавого.
Лукавый враг белорусизации, не говоря о литвинизации. Очень скучная народность без своей национализации, как будто белорусы переварились в котле совка. Да и доходность нации резко возрастает когда они носители своей индивидуальности, в яркой национальной отличительности и выразительности. Тогда не скажут что белорусы это Россия и будут интересны инотурузму.

Reply
+17 +
Я за бел мову, 8:02, 27.09

Я не плохо говорю на белорусском языке, но у меня два школьника, общаюсь с их одноклассниками и вижу что 60-80% детей ненавидят наш родной язык, их всех устраивает русский, заговаривая с ними на белорусском - смотрят на меня и говорят, мама не надо, конечно обидно, но это факт, сегодня на родном языке говорят только патриоты, везде засилие русизма

Reply
+6 +
ПНРШО, 8:05, 27.09

Заполняли анкету на паспорт, перепутали не там написали по руски. Трэба писать на роднай и английскай.

Reply
+25 +
wrw pumpkin, 8:13, 27.09

Сейчас наблюдается тенденция, что беларуский язык является языком интеллектуальной и творческой элиты Беларуси. Надеюсь, с уходом лукашенко эта тенденция распространится на прочие слои общества, и через 10 лет "русско-матерный" можно будет услышать лишь от алкоголиков и военпенсов родом из россии.

Reply
+7 +
З україни, 9:06, 27.09

Якщо (!) є бажання розмовляти рідною мовою, але недостатньо знання мови, то є вихід, про який я нещодавно писав:
- мої знайомі , не володіючи українською , і соромлячись припускати помилки при розмові , починали з того що скрізь вживали лише ДВА слова - "ДЯКУЮ" і "БУДЬ ЛАСКА" , у крамницях , у транспорті тощо...
Як часто нам дають поради - ПОЧНІТЬ З СЕБЕ !!! , не озираючись навкруги !
Білоруська мова - ЧУДОВА , Українська мова - ЧУДОВА , уся справа в нас самих , чи варті ми зватися Білорусами-Українцями , хто нам заважає бути ГІДНИМИ ГРОМАДЯНАМИ наших країн ?!
Розмовляйте , вчиться розмовляти , починайте розмовляти , без соромлення , але з гідністю !

Reply
+2 +
Віталь, 9:07, 27.09

У "Русско-белорусском словаре под. ред. акад. К.Крапивы" на літ. А з 1400 "русскіх" словаў толькі 4 (ЧАТЫРЫ!!!) славянскія. Насамрэч "русский язык" [навукова правільная назва - моксельскі, ад праўднай назвы фіна-вугорскай краіны ад Белага возера і да р.Варонеж, ад р. Вугра (цячэ на усходзе Смаленскай вобл.) і Ўрала] - несамастойны. Ён утвораны зьмешваньнем славянскай (ня болей 15%), тартар. (ня меней 15%), бізантыйска-праваслаўнай (ня меней 5%), фіна-вугорскай (амаль забытая, ня болей 5%), латыні, нямецкай, французкай, нідэрляндскай, ангельскай моваў

Reply
+9 +
Бабуля, 11:12, 27.09

Хачу запытаць у спадароу маладзейшых -што з намi не так? Няма наогул пачууцця нацыянальнай годнacцi! Задавiлi яго панаехаушыя у савецкiя часы рускамоуныя? А цяпер улады дабiваюць????

Reply