28 сакавiка 2024, Чацвер, 22:58
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 16
+61 +
Анита, 19:52, 23.04

Хорошее предложение!!!

Адказаць
+1 +
UA, 11:57, 24.04

Хорошее, но толку ноль. Заложат ли в бюджет финансирование премий? Сомневаюсь, если Гаранту не нравится даже дорожный знак на беларуском. Не заклюют ли коллег их же коллеги? Заклюют, большинство из них или не знает мовы, или знает недостаточно, чтоб преподавать. Нужна государственная программа по поддержке беларуского языка, которая бы включала и создание беларускоязычных школ и, особенно, вузов. Даже сейчас, если по Конституции языки равные, должны создать 50% беларуских школ и вузов. Почему это не соблюдается ?

Адказаць
+43 +
ЯГОР, 20:01, 23.04

Дрэнна, што тэма чыста беларуская, а артыкул напісаны па- руску! Гэта вельмі не вяжацца між сабою. А сутнасць артыкула я падтрымліваю. Бо гэта будуць першыя крокі да беларушчыны. І да нацыі! Шкада, што за гэтае права, беларусам звацца, трэба яшчэ змагацца з прэзідэнтам! Яго заклапочаннасць можна зразумець. Бо калі з'явяцца сапраўдныя беларусы, то яму прыдзецца вазіць з сабою перакладчыка, каб іх разумець!

Адказаць
+65 +
митрий, 20:06, 23.04

Надо не ледовые дворцы, нафиг никому ненужные, строить, а премировать ВСЕХ белорусов, говорящих на родном языке. Или по совести старающихся на нем говорить. Надо выходить из небытия и стать достойными гражданами Беларуси. С своим языком, своей территорией и своей Конституцией.
Вступать в ЕС надо беларускоговорящей страной. Этим мы и будем отличаться от России.

Адказаць
+10 +
Как же..., 20:22, 23.04

Премируют.. еще как премируют.. догонят еще раз премируют..

Адказаць
0 +
Arthur, 18:15, 24.04

Белорусы на русском друг друга не догоняют,дело не в языке а в порядочности,во Христе общайтесь,а фанатеть не надо

Адказаць
-11 +
Босс, 20:59, 23.04

Против будут сами учителя!

Адказаць
+16 +
Екатерина, 21:04, 23.04

Вы из них?

Адказаць
+10 +
владимир, 21:14, 23.04

не обольщайтесь,одной рукой дают премию,а другой заберут кусок зарплаты.Но я👍👏👐👌💓

Адказаць
+31 +
Лего, 21:24, 23.04

Тогда кто мы без языка? Говорим на русском, но не русские. Не говорим на родном белорусском, но считаем себя белоруссами.
В итоге и не русские, и не белоруссы.
Так, абы як. Болтаемся в проруби.

Адказаць
+33 +
грог, 21:33, 23.04

Катенька II была права, говоря 200 лет тому назад, что беларускую нацию русифицируют попы и учителя. Если штыком не получилось. Она сравнила русский язык с холодным оружием, способным убивать. Убивать целую нацию. Что и происходит и в наше время. А, учителя в Беларуси? Не так ли?

Адказаць
+14 +
Разведка, 23:30, 23.04

Заўсёды з павагай аднашуся да тых, хто нягледзячы на усе перашкоды і складанасці, супрацьстаяць, уселякім лагерным і ціску, з боку прарасейскай здрадай уладзе і адстойваюць сваю- Родную Мову!!!

Адказаць
+10 +
Вітаўт, 23:39, 23.04

На Беларусі сёньня дзьве так званыя «дзяржаўные» мовы толькі таму што сам Лукашэнка ня ведае беларускай мовы. Гэта для яго была асьвячоная маскальская мова. Перад Лукашэнкам, дзяржаўнай мовай у Рзспубліцы Беларусь была адна беларуская. Таксама беларуская мова была адзінай дзяржаўнай мовай ў часы БНР (Беларускай Народнай Рэспублікі) у часы 1-ай сусьветнай вайны. Што Лукашэнка ўвёў маскальскую мову у Беларусь, гэта анамалія якую трэба закончыць.
Зразумела што беларускія настаўнікі у сёньняшняй анты-беларускай атмасфэры ў «беларускіх» школах заслугоўваюць на асаблівае прызнаньне й на нагароду.
Баюся што нова выбраны прэзыдэнт Украіны, Зяленскі які таксама як Лукашэнка размаўляе на маскальскай мове, і там спрабуе ўводзіць другую «дзяржаўную» мову.
Усё гэтае часовае, беларуская мова вернецц на Беларусь.

Адказаць
-7 +
вова минск, 23:40, 23.04

на премии по сколько собирают?

Адказаць
+4 +
Антытыранія, 8:55, 24.04

Вітаўт, 23:49 Вы лічыце моўную палітыку лукашэнкі самастойнай? Моўную палітыку ў Беларусі лукашэнка праводзіць у строгай адпаведнасці з указаннямі крамля-лубянкі. А ...лізы лукашэнкі, трэба думаць, валодаюць мовай і пры змене ўлады спадзяюцца быць зноў патрабаваннымі. Прыклад - візіт Мясніковіча ў Польшу. Разумная прапанова даплачваць настаўнікам за выкладанне па беларуску ўжо выконвалася ў часы Шушкевіча. Праўда, тады, калі не памыляюся, гэта тычылася настаўнікаў беларускай мовы

Адказаць
+4 +
Putnik, 9:04, 24.04

Будь адекватными наши руками водящие, давно надо было бы сделать преференции для говорящих и пишущих на беларускай мове---- упрощённое поступление в ВУЗ, премия на рабочем месте за счёт государства, поощерять документооборот на родной мове---- ЭТО ЖЕ САМОУВАЖЕНИЕ И ДА И СОСЕДИ УВАЖАТЬ БОЛЬШЕ БУДУТ

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны