20 красавiка 2024, Субота, 14:02
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 9
+9 +
совч, 10:20, 3.02

я хоть не размовляю по беларусски,но язык приятный.В бресте на автозаправках операторы встречают водителей словом -ВИТАМ- и немного по белорусски они говорят.НАВЕРНО УВЛАСЕЙ приходи осознание родной язык надо прививать

Адказаць
+16 +
упс, 10:21, 3.02

Жыве Літва-Беларусь!

Адказаць
+13 +
Пытанне, 12:29, 3.02

Почему "Баларуснефть", сайт, только на русском и английском? Где Наш, титульный язык, язык нашей Нации!? Почему их мобильное приложение только на русском?

Адказаць
+17 +
zorro, 11:25, 3.02

Хутка таксама буду пераходзіць на беларускую мову ў сваім бізнесе.

Адказаць
+14 +
Боб, 11:32, 3.02

одним из поводом войны на востоке Украине и захвата Крыма,стало "защита рускоязычного населения"

Адказаць
+22 +
Чытач, 11:36, 3.02

З вялікім захапленнем прачытаў інтэрв'ю. Дзякуй Вам за такую прыгожую беларускую мову. Есць спадзяванні, што наша родная мова будзе жыць!

Адказаць
+10 +
блудны сын, 14:18, 3.02

Праз беларускую мову я спазнаў існую існасць не толькі словаўтварэнне,але і паходжанне слоў :
СВЯТЛО-СВЯТа Лiтасцiвага Ойца<Бога>
СВЯТА-СiяВЯдомаяТАйна
БУСЕЛ-БоУСемагутнагаЕ Лiтасць
КРЫЖ-КРЫеЖаль(хавае смутак <распяцця Хрыстова>)
ТРУНА-ТРэбаУ НАпоследы(трэба ў апошні раз)
СМЕРЦЬ-СiяМЕРаЦябе
КАРОВА-КАРысцьОВА
ова (ово) (ст.бел)- вот
а той самы:
КАРОЛЬ(бел)-КАРыстаеццаОйцаЛiтасцю,дзе сама:
КАРЫСЦЬ-КАжаРа(дасць)ЫСнаЦябе,і калі мой продак ўпершыню паспрабаваў "Гэта" ,ён адразу ацаніў яго як:
ЦУКАР(бел)-ЦУдаКАРыснае
А вось слова:
МАНДАРЫН-МАНахаўДАРЫ Нам (манахі завезлі іх у тыя даўнія часы з Грэцыі)
А словы, у якіх канчатак на = МЕНТ і зусім не замежныя,а такія родныя:
ЦЕМЕНТ-ЦЕ МЕНавiтаТайна(Гэта менавіта тайна.Секрет вытворчасці,аднак!!)
МЕДЫКАМЕНТ-МЕДЫКА МЕНавітаТайна
АРНАМЕНТ-АРхиМЕНавітаТайна
Вось такая Вязь цудоўная- беларускамоўная!
Беларуская мова!Ты кранула мае сэрца!Ты для мяне даеш магчымасць вывучаць гісторыю ўсяго свету праз тваю скарбнiцу-словы!

Адказаць
+12 +
Васіль, 14:28, 3.02

Вось ужо год як я размаўляю усюды па-беларуску. Спачатку была непрывычна, а зараз нейкі запал бярэ.

Адказаць
+1 +
Грабельскi, 21:48, 13.10

Бярэм прыклад з Рассеi. Пад iмi шмат краiн, а дзяржауная мова адна. Паступова i у Беларусi так можна зрабiць. Мы, беларусы, уся роуна будзем разумець русскую мову, лепш ужо вывучаць у школах бел мову i якую-небудзь замежную. Гэта мае думкi. Тым больш, што у русскай сучаснай мове усе спецыяльныя тэрмiны - англ: какой у вас бэкграунд, приемная - ресепшн; верблюдинг -катание на верблюдах, тушонинг, помидоринг. Гэта ужо нават неяк убога i смешна. Яны так сама страчваюць сваю сапраудную мову. Жыве Беларусь!

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны