29 сакавiка 2024, Пятніца, 9:26
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 9
+36 +
Zacznijmy od początk, 15:22, 28.06

Вот эти победы мы должны помнить и почитать! Такое впечатление, что народ много лет находился в коме , а вышел из неё с амнезией! Как в мексиканском сериале, ей богу. Убивают сознательно завоевания,историю, культуру и мову! Это преступление называется этноцидом!

Адказаць
+19 +
AndRay, 17:45, 28.06

Вот что надо преподавать в школе на уроках истории и о чём надо говорить по телевизору. Тогда не будут белорусы считаться "младшими братьями" россиян. Мы всегда были свободными, мужественными и минимум равными.

Адказаць
+19 +
ZB-BY-BULBASH, 18:27, 28.06

Этого очень боятся русские оккупанты, приехавшие в Беларусь с Сибири, Дальнего Востока и Сахалина и их внуки и дети, живущие сейчас у нас в Беларуси!

Они вопят о том что Беларусь - это их русская земля, что Беларуси как таковой нет, а есть белорусский округ их россии!

Вопят о том что нет такой нации как беларусы, а есть какие-то милироссы или макророссы типа недонаций!

Вопят что нет беларускай мовы, а есть какой-то суржик и наречие их русского языка!

Именно они вопят на площади в Минске что нужно запретить детям беларусов изучать наш беларуский язык в школах и ВУЗах Беларуси, а должны изучать только их русский!

Адказаць
+4 +
ZB-BY-BULBASH, 19:02, 28.06


Адказаць
+15 +
ZB-BY-BULBASH, 18:18, 28.06

Попрутся оккупировать Беларусь - может повторить азиатским ордынцам?

-"С двумя сабельная ранами головы сам Хованский панически побежал под Ляховичи. Он хотел прихватить остаток уцелевшего войска и под его покровом спастись. Дыхание перевел только в Смоленске."

Адказаць
+3 +
vir, 18:23, 28.06

Каб унікнуць крывавых драмаў, Слонімскі і Ваўкавыскі паветы Навагрудак накіравалі да Хаванскага паслоў з абвешчаньнем прызнаньня... царскай улады тут прыехаў баярын Зеленов ад Хаванскага і прывеў горад да прысягі.
Ён сабраў перапалоханую шляхту да Барысаглебскай царквы і, чытаючы з двух сьпісаных аркушаў, загадаў пўта-
раць слова ў слова:
"Я, N., присягаю Богу всемогущему в Троицы святой единому и государю царю и великому князю Алексею Михайловичу всея Великая и Малыя и Белыя Руси Самодержцу"
Далей гаварылася, што трэба адрачыся ад караля і вялі-
кага князя, аніякім чынам зь ім ня зносіцца, а нават ваяваць
супраць яго і ні да якога іншага манарха не прыставаць. На-
прыканцы прысягі было шмат праклёнаў за адступніцтва:
"И я за то своё клянство и проступление да буду одлучен и
непрощён од Светыя одиносущныя Троицы единого Бога затресуся яко Каино еще и на земли, и да одвертотся земля
и пожрёт мя яко Датана и Абирона...и жилище моё да будет в вечным огни з дъяволом
сатаном и ангелу его"

Адказаць
+3 +
vir, 18:26, 28.06

...Адыходзячы, Хаванскі пагражаў жыхарам, што, калі хоць
адзін парушыць прысягу, тады ён, вярнуўшыся высяча і вы-
паліць усё ваявоцтва.
Войска Хаванскага зграмадзілася пад Ляхавічамі. Ваявода
двойчы пасылаў да абаронцаў сваю дэлегауыю з прапано-
вай здаць горад бяз крыві. Са сьценў замка прагучала, што:
"здачы горада ня будзе".
26 сакавіка досьвітку адбыўся першы штурм ляхавіцкага
замка. З крыкам "Царев, царев город!" палкі Хаванскага
кінуліся на ўмацаваньні і некаторых месцах сусьпелі
ўзяняцца на муры, але былі зьбітыя адтуль абаронцамі.
Бой зацягнуўся да трэцьяй гадзіны дня і каштаваў маскоў-
скаму войску вялікіх стратаў. Царская грамата інструктавала
ваяводу... надалей устрымлівацца штурмаў, а...
"над полскими и литовскими городами промысел чинить
всякими вымыслы, оприч приступов, чтоб нашим ратным
людем в том потери впредь не было".
Вытрымка з кнігі Г.Сагановіча "Невядомая Вайна 1654 - 1667".

Адказаць
+8 +
автолюбитель, 19:30, 28.06

"МОЖЕМ ПОВТОРИТЬ !!!"

Адказаць
+11 +
сож, 20:00, 28.06

"Андрусаўскае Пагадненьне" было парушаннае "Московскім Государством" па ўсіх пунктах у 1667 року...

Ці Эўропа не навучылася - ці Расея не навучыла Эўропу хаця б чаму небудзь з тога часу?..

Калі Эрупа й ЗША бачаць толькі сябе і сае цікавасьці, дык ад тога ж - ншыя народы ня зьніклі і таксама ма’юць свае цікавасьці.

Каб кіраваць Дзяржавай - трэба добра ведаць гісторыю іншых Дзяржаў.

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны